• Szkoła wierna dziedzictwu

W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Szymanach przystąpiła do udziału w projekcie edukacyjnym Szkoła wierna dziedzictwu”. Celem uczestnictwa jest uzyskanie Certyfikatu przyznawanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty na okres 3 lat. Celem projektu jest rozszerzenie, przybliżenie i pogłębienie wiedzy o własnym regionie, jego historii, środowisku naturalnym, kulturowym i społecznym oraz kształcenie postawy lokalnego patriotyzmu. Co roku upamiętniamy najważniejsze dla Polski wydarzenia, poznajemy historię i piękno naszego regionu. Zabiegi o uzyskanie certyfikatu pozwolą nam na uporządkowanie, zebranie i ocenienie naszych działań.

W realizację projektu zaangażowani są wychowawcy, nauczyciele wraz z uczniami naszej szkoły. Współdziałamy ze społecznością lokalną. Staramy się również pozyskać do współpracy osoby zainteresowane historią naszej małej ojczyzny. Systematycznie dokumentujemy i upowszechniamy wszystkie działania. Informujemy o nich środowisko lokalne m.in. poprzez stronę naszej szkoły oraz stronę facebookową.

Cele projektu:

1. Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, środowiska lokalnego, społeczności szkolnej, regionu, kraju.

2. Rozbudzanie zainteresowania najbliższą okolicą, jej przeszłością i teraźniejszością.

3. Upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju.

4. Nabywanie umiejętności właściwych zachowań w stosunku do ludzi i przyrody.

5. Promowanie postaw patriotycznych i przynależności do własnego państwa i narodu.

6. Przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego funkcjonowania w społeczeństwie i kulturze.