• Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły

POZWÓLMY ZWIERZĘTOM ŻYĆ TAM,

GDZIE SIĘ URODZIŁY

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY

FUNDACJI WWF POLSKA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POŚWIĘCONY GATUNKOM ZWIERZĄT ZAGROŻONYCH WYGINIĘCIEM

Koordynator projektu: Renata Malińska

Nauczyciele realizujący projekt: Danuta Jasińska, Jadwiga Meyza, Katarzyna Napiórkowska, Hanna Majewska, Jolanta Kaszubowska

Czas trwania projektu:  maj, czerwiec, wrzesień, październik, listopad 2012 r.

Rodzaj zajęć, na których realizowany był projekt: technika, godzina wychowawcza, przyroda, plastyka, język angielski, język polski, edukacja wczesnoszkolna, zajęcia świetlicowe

Przed rozpoczęciem realizacji projektu dwóch nauczycieli (Jolanta Kaszubowska i Renata Malińska) uczestniczyło w konferencji merytorycznej w Olsztynie zorganizowanej przez Fundację WWF Polska.

Projekt realizowany był przez okres 5 miesięcy : V, VI, IX, X, XI 2012 r. uczniowie i nauczyciele przystąpili do realizacji projektu miedzyprzedmiotowego. Punktem wyjścia do realizacji treści projektu były materiały wydane przez fundację: prezentacja multimedialna, broszury, komiks.

Uczniowie szkoły podstawowej na zajęciach przedmiotowych i świetlicowych, lekcyjnych i terenowych zapoznali się z treściami projektu. Następnie pogłębiali swoją wiedzę poszukując  informacji w zasobach biblioteki oraz Internetu. Zdobytą wiedzę wykorzystano podczas dyskusji na temat przyczyn i skutków wymierania zwierząt. Ponadto uczniowie przygotowywali pisemne informacje o wybranych gatunkach zwierząt, pisali listy do kłusowników i turystów, w których prezentowali swoje zdanie na temat handlu ginącymi gatunkami zwierząt. Przygotowali liczne ilustracje gatunków zwierząt, plakaty, postery oraz mapę ginących gatunków zwierząt.  Obejrzeli filmy na DVD na temat zagrożonych gatunków, programy telewizyjne na temat handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt w Azji Południowo-wschodniej.

Uczniowie selekcjonowali informacje, uczyli się argumentowania, prezentowali na forum klasy zdobytą wiedzę i umiejętności. Wszystkie wypracowane materiały posłużyły do prezentacji projektu w szkole.

Największe osiągnięcie szkoły podczas realizacji projektu

·        Zaangażowanie wszystkich klas szkoły podstawowej do realizacji projektu.

·        Zaangażowanie nauczycieli do wspólnej realizacji projektu międzyprzedmiotowego, wymiana zdobytych informacji, pomocy edukacyjnych.

·        Zaangażowanie młodego pokolenia w ochronę przyrody, uwrażliwienie dzieci  na zjawiska handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt w przyszłości będzie owocowało zmiana postaw społecznych.

·        Pozyskanie nowych materiałów edukacyjnych jako wsparcie i pomoc do realizacji treści programowych z poszczególnych edukacji i przedmiotów.

·        Zaangażowanie licznej grupy uczniów do udziału w konkursie plastycznym na plakat.