• Gminek – gość specjalny 2017 r.

        • Gminek – gość specjalny

          w Zespole Szkół w Szymanach

          Od wielu miesięcy bóbr – maskotka Gminek wędruje po placówkach oświatowo – kulturalnych gminy Szczytno. Wreszcie przybył do naszej szkoły. Spędził z nami dwa tygodnie, od 22 maja do 2 czerwca. W naszą tradycję wpisana jest gościnność, więc chcieliśmy , aby dobrze się czuł. Dlatego zaplanowaliśmy na czas jego pobytu wiele wydarzeń, do udziału w których go zaprosiliśmy.

          Z  Gminkiem na majówce pod Zieloną Flagą

          26 maja spotkaliśmy się na majówce, do której przygotowywaliśmy się z naszymi wychowawcami przez wiele dni. Wszystkie działania koordynowała pani Jadwiga Meyza. W czasie tej uroczystości świętowaliśmy Dzień Matki oraz podsumowaliśmy działania realizowane w ramach ubiegania się o certyfikat Zielonej Flagi, które odbywały się pod hasłami: „Ekokonsument to ja” i „Bioróżnorodność – rozumiem i chronię”. Na majówkę przybyli rodzice – przedstawiliśmy im Gminka.

          Najmłodsi, uczniowie klas I – III szkoły podstawowej, zaprezentowali program artystyczny z okazji święta mam. Były wiersze, piosenki, gorące życzenia, do których przyłączył się Gminek, samodzielnie wykonane upominki. Czytaliśmy wiersze o naszych mamach, które sami ułożyliśmy.

          Każda klasa przygotowała stoisko ze smakołykami z domowej spiżarni, nieoceniona w tym okazała się pomoc rodziców. Mamy uszyły flagi, które promowały troskę o przyrodę. Razem z rodzicami braliśmy udział w sportowych konkursach. Chłopcy wystąpili z pokazem mody dla mam.

          Zaprezentowaliśmy analizę etykiet wybranych produktów spożywczych (czekolady, kolorowych napojów, soków, nektarów, chipsów, zupek chińskich),  by sprawdzić, czy nie zawierają składników niekorzystnych dla naszego zdrowia i kształtować właściwe zwyczaje żywieniowe.

          Nasze mamy czytały tekst popularnonaukowy o charakterystycznych cechach wyglądu bobra, o sposobie budowania żeremi. Gminek potakiwał, że to wszystko prawda.

          Na koniec obejrzeliśmy przedstawienie z okazji Dnia Bociana, który przypada 31 maja, przygotowane przez szóstoklasistów pod kierunkiem pani Izabeli Chrzanowskiej i pani Anny Kwiatkowskiej.

          Noc w szkole z Gminkiem

          Chcieliśmy pokazać Gminkowi, że w szkole nie tylko dni mijają ciekawie. Spędziliśmy w niej na zajęciach noc z 26 na 27 maja (gimnazjaliści z I i II klasy pod opieką pań: Hanny Brumer, Gabrieli Piaskowskiej, Anny Krupińskiej).

          Graliśmy w siatkówkę – Gminek kibicował. Biesiadowaliśmy przy ognisku – Gminek piekł kiełbaski, śpiewał i żartował z nami. Aby nasz gość poczuł się  jak u siebie, zbudowaliśmy mu z kolorowych klocków przytulny domek. Towarzyszył nam, gdy oglądaliśmy filmy i czytaliśmy. A gdy nad ranem poczuliśmy się zmęczeni, zasnął wśród nas na materacu w sali gimnastycznej.

           

          Z Gminkiem uczymy się żyć bezpiecznie

          28 maja wzięliśmy udział (uczniowie szkoły podstawowej) w konkursie „Bezpieczeństwo wokół nas”, który odbył się w Porcie Lotniczym Olsztyn – Mazury.

          Pani Danuta Jasińska przygotowała nas z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a pani Hanna Wnuk przeprowadziła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i wiedzy przeciwpożarowej.

          W finale konkursu prezentowaliśmy naszą wiedzę i umiejętności praktyczne. Gminek trzymał za nas kciuki.

          30 maja pani Hanna Wnuk zorganizowała kolejne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczyliśmy się poprawnego wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej u osoby dorosłej i niemowlaka. Próbowaliśmy swoich sił na fantomach. Ćwiczyliśmy też skuteczne wzywanie pomocy. Gminek wspierał nas w tych próbach.

           

          Z Gminkiem w Popielnie i Galindii

          29 maja wyjechaliśmy na wycieczkę (uczniowie klasy VI i I oraz II gimnazjum). Gminek, który lubi wciąż poznawać nowe miejsca, z nami. Towarzyszyły nam nasze wychowawczynie, panie: Danuta Jasińska, która ten wyjazd zorganizowała oraz Hanna Brumer i Gabriela Piaskowska.

          Najpierw zwiedziliśmy Stację Badawczą Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, w sercu Puszczy Piskiej. W znajdującym się tam Muzeum Przyrodniczym oglądaliśmy oryginalne eksponaty, a wśród nich kolekcję zrzutów poroży jelenia szlachetnego obrazującą cykl poroża na przestrzeni życia osobnika. Podziwialiśmy żyjące na terenie Stacji zwierzęta: umaszczone myszato z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu koniki polskie, bydło rasy polskiej czerwonej i krowy rasy nizinnej czarno – białej, daniele. Poznaliśmy osiemnastoletniego potężnego żubronia Brutusa – mieszankę bizona, żubra i krowy polskiej czerwonej. Wizyta u kolejnych mieszkańców Popielna najbardziej ucieszyła Gminka, odwiedziliśmy jego krewniaków. Największym zaskoczeniem dla nas była informacja, że bobry są roślinożercami, na ich dietę składa się około dwustu gatunków roślin. Przekonanie, że jedzą ryby, okazało się nieprawdziwe. Atrakcją okazał się urodzony tydzień temu  boberek, maj i czerwiec to czas narodzin młodych. Bobry w dzień odpoczywają, dlatego musieliśmy zachowywać się cicho i spokojnie, by im tego wypoczynku nie zakłócać.

          Z Popielna ruszyliśmy do Galindii – skansenu i ośrodka turystycznego przypominającego osadę plemienia Galindów żyjącego od V w. p.n.e. do XIII w. na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.

          W Galindii – same niespodzianki. Zaczęło się od ataku na nasz autokar ubranych w skóry, uzbrojonych we włócznie i maczugi wojowników. Gminek trzymał się dzielnie. Pod taką eskortą zostaliśmy zaprowadzeni do lasu. Zobaczyliśmy rytualny krąg kamienny, niezwykłe drzewo – z jednego pnia wyrastają olcha i brzoza, drewniane rzeźby galindzkich bóstw, dwustronny tron wodza, grotę gromowładnego boga Perkuna, bursztynową komnatę. Wzięliśmy udział w dawnych rytuałach. Była to wyprawa do świata z przeszłości.

           

          Z Gminkiem w starożytnym Rzymie

          31 maja do naszej szkoły zawitała zaproszona przez panią Magdalenę Orzoł grupa rekonstruująca historyczne wydarzenia z przedstawieniem „Rzymskie imperium i tradycje antyku”. Po wizycie w Galindii Gminek polubił opowieści o dawnych wiekach, chętnie razem z nami wziął udział w tej lekcji żywej historii.

          Poznaliśmy genezę, podboje i upadek Rzymu, słuchaliśmy o walkach gladiatorów, o prawie rzymskim, wierzeniach, kulturze, osiągnięciach cywilizacyjnych i ich znaczeniu dla świata. Mogliśmy przymierzyć zbroję legionisty i obejrzeć jego ekwipunek.

           

          Spotkania z Gminkiem przy lekturze

          1 czerwca o godzinie dziesiątej przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej próby bicia rekordu w czytaniu książek. Zebraliśmy się na szkolnym korytarzu, każdy z ulubioną książką w ręku i czytaliśmy m.in. fragmenty „Pinokia”, „W pustyni i w puszczy”, „Krzyżaków”, „Lata szczupaka”. Gminkowi najbardziej spodobały się przygody drewnianego pajacyka.

          Tego samego dnia również na lekcjach języka polskiego czytaliśmy ulubione książki. W gimnazjum z panią Hanną Brumer wybraliśmy dwie. „Pielgrzymów puszczy”, bo opowiada o przyrodzie, a jej bohaterami są bobry. Autor, piszący pod indiańskim imieniem Szara Sowa, po angielsku Grey Owl, z myśliwego żyjącego z polowania na bobry, stał się ich opiekunem i obrońcą.  Gminek dowiedział się, że ma w Kanadzie krewniaków. Druga pozycja to „Ludzie i zwierzęta” Antoniny Żabińskiej, opowieść o okupacyjnych losach mieszkańców Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, i ludzi, i zwierząt.

           

          Gminek wśród najmłodszych uczniów

          Podczas pobytu Gminka w naszej szkole dużo dowiedzieliśmy się o życiu bobrów i postanowiliśmy praktycznie wykorzystać tę wiedzę. Przygotowaliśmy własnoręcznie grę planszową pt. „Leśne potyczki” oraz interaktywną książkę tematyczną – lapbook o bobrze (uczniowie klasy I SP).

          Na boisku założyliśmy ogródek szkolny. Każda klasa dostała wyznaczony teren pod uprawę warzyw. Najpierw przygotowaliśmy ziemię. Potem zasialiśmy marchewkę, buraki, rzodkiewkę, sałatę oraz koperek. Gminek pracował razem z nami, okazał się świetnym ogrodnikiem. Z niecierpliwością czekamy, aby skosztować zdrowych, ekologicznych warzyw.

          1 czerwca, Dzień Dziecka, spędziliśmy w Porcie Lotniczym Olsztyn – Mazury (uczniowie klas I, II ,III  SP z wychowawczyniami, paniami Renatą Malińską, Elzbietą Gieryk , Marleną Prusik). To była już druga wizyta Gminka na lotnisku, razem z nami zwiedził je dokładnie.

          Podziwialiśmy budynek zaprojektowany z wykorzystaniem charakterystycznych dla Warmii i Mazur elementów architektonicznych. Zwiedziliśmy terminal pasażerski i taras widokowy. Przeszliśmy kontrolę bezpieczeństwa. Obejrzeliśmy ultranowoczesny wóz ratowniczo – gaśniczy Pantera. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę dla bezpieczeństwa startujących i lądujących samolotów odgrywają sokoły. Pan sokolnik przedstawił nam tego ptaka.

           

          Gminek i śniadanie na trawie

          2 czerwca, ostatniego dnia pobytu wśród nas  Gminka, na pożegnanie zjedliśmy wspólny posiłek na szkolnym boisku (uczniowie klas I ,II, III SP). Został on przygotowany ze zdrowych produktów, zrobiliśmy kanapki z domowego chleba z rzodkiewkami, pomidorami, szczypiorkiem, ogórkami, papryką.  Wegetarianin Gminek był zachwycony.

           

          W ciągu dwóch tygodni, gdy gościliśmy Gminka, wiele się działo, a sympatyczny bóbr był pełnoprawnym uczestnikiem szkolnego życia. Niektóre z wydarzeń zainspirował, zostały zaplanowane specjalnie w związku z jego wizytą. Czas ten okazał się pełen radości i odkryć.