• Jak to się zaczęło?

• W skład Zespołu Szkół w Szymanach wchodzi

Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum Publiczne.

Od dnia 6 grudnia 2011 r. Szkoła Podstawowa
          i Gimnazjum Publiczne noszą imię Mikołaja Kopernika,
          wielkiego astronoma i fizyka.

Społeczność szkolna jest dumna z wyboru patrona, co podkreśla corocznym wielkim świętem obchodzonym dnia 6 grudnia.

A JAK TO WSZYTSKO SIĘ ZACZĘŁO ... ?

We wrześniu 2009 roku spisano procedurę wyboru patrona szkoły, w której zawarto m.in. podstawę prawną, skład zespołu czuwającego nad wszelkimi zadaniami projektu „Nadanie imienia szkole”, osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych zadań, regulamin wyboru patrona oraz zasady przebiegu trzyetapowych wyborów.

ETAP I

Pierwszy etap trwał od 01.10.2009 r. do 18.12.2009 r. i polegał na wytypowaniu przez uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców i społeczność lokalną, kandydatów na patrona szkoły. Na lekcjach wychowawczych uczniowie prezentowali swoje kandydatury, dyskutowali, debatowali, aż w końcu wyłonili dwóch kandydatów. Nauczyciele i rodzice wytypowali po jednym kandydacie. Przedstawiono m.in. kandydatury: Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, ks. Jana Twardowskiego, Marii Zientary – Malewskiej, Jana Matejki, Józefa Piłsudskiego, Juliana Tuwima i Bitwy pod Grunwaldem. W rezultacie została podana do publicznej wiadomości lista zawierająca cztery kandydatury: Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego i Bitwy pod Grunwaldem.

ETAP II

Drugi etap, tego jakże ważnego wydarzenia dla całej szkoły, trwał od 04.01.2010 r. do 28.02.2010 r. i polegał przede wszystkim na przybliżeniu sylwetek kandydatów oraz jednego wydarzenia historycznego i w końcu wybór patrona szkoły podczas tajnego głosowania. Działania, które przeprowadzono, aby lepiej poznać kandydatów to m.in. prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów, plakaty informacyjne, gazetki ścienne, prelekcje nauczycieli oraz wystawa w szkolnej bibliotece. Ogólnoszkolne wybory patrona odbyły się dnia 16.02.2010 roku.

Oto wyniki:

Kandydat

Liczba głosów oddana przez:

Łączna liczba głosów uzyskanych przez kandydata

uczniów

23

80

262

Podczas głosowania brało udział 170 uczniów, 28 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz 169 rodziców. Niektóre głosy okazały się nieważne, w związku z tym liczba ważnych głosów wyniosła 262. Okazało się, że wygrał wielki Polak Mikołaj Kopernik.

ETAP III

Ostatni, trzeci etap trwał od 01.03.2010 r. i polegał przede wszystkim na przygotowaniu wniosku o nadanie imienia szkole do Urzędu Gminy Szczytno – organu kierującego szkołą. Podczas trzeciego etapu, gdy już było znane imię i nazwisko potencjalnego patrona szkoły, zaczęto przybliżać sylwetkę Mikołaja Kopernika poprzez przeprowadzenie kampanii informacyjnej przez uczniów i nauczycieli. Społeczność szkolna zaczęła także przygotowywać się do wielkiej uroczystości nadania imienia szkole, która miała się odbyć wraz z obchodami 50-lecia istnienia szkoły, tj. w roku 2011. Nauczyciele wraz z uczniami opracowali harmonogram zadań i działań na uroczystość nadania imienia szkole.

Dnia 29.03.2010 r. został wysłany wniosek do Wójta Gminy Szczytno z prośbą o nadanie wspólnego imienia dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Szymanach – imienia Mikołaja Kopernika.

Uzasadnieniem wniosku były następujące argumenty:

• Od początku powstania szkoły, tj. od roku 1961 szkoła jest „bezimienna”;

• W roku 2011 szkoła będzie obchodzić 50-lecie istnienia, nadanie imienia byłoby prezentem dla szkoły od wszystkich uczniów i nauczycieli;

• Nadanie imienia szkole to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły;

• Kandydat na patrona szkoły spełnia oczekiwania społeczności szkolnej, symbolizuje uniwersalne i odkrywcze wartości;

• Nadanie imienia szkole pozwoli na realizację wielu zadań wychowawczych;

• Szkoła nosząca swoje własne imię będzie kształtowała w uczniach przywiązanie do szkoły i poszanowania jej pozytywnego wizerunku;

• Kandydat na patrona szkoły to osobowość, która miała ogromny wpływ na rozwój świata i nauki;

• Mikołaj Kopernik to wzór dla wszystkich uczniów, którzy pragną rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, poznawania i odkrywania zagadek całego wszechświata;

• Propozycja zawarta we wniosku jest wyrazem troski o pamięć historyczną i hołdem złożonym wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi.

Załącznikami do wniosku były protokoły z głosowania nauczycieli, uczniów i rodziców. We wniosku znalazła się także wyczerpująca prezentacja sylwetki patrona. Wniosek został podpisany przez dyrektora zespołu Szkół w Szymanach, przewodniczącą Rady Rodziców oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego.

Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Wójta Gminy, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Szymanach przystąpili do stworzenia szczegółowego harmonogramu uroczystości nadania imienia szkole.

Od dnia 6 grudnia 2011 r. istnieje Szkoła Podstawowa imienia Mikołaja Kopernika w Szymanach oraz Gimnazjum Publiczne imienia Mikołaja Kopernika w Szymanach.

I tak oto rok 2011 przeszedł do historii szkoły jako rok bardzo aktywnej i pozytywnej działalności na rzecz szkoły.

Patron szkoły Mikołaj Kopernik to osobowość, która ukazuje się w każdym Rocznym Planie Pracy Szkoły. Co roku organizuje się Święto Patrona Szkoły jak i wiele konkursów o tematyce związanej z osobą Mikołaja Kopernika, m.in. konkurs plastyczny „Portret Mikołaja Kopernika”, „Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku”.