• ANDRZEJKI

• Andrzejki w klasach I-III

29 listopada 2010 r. w Zespole Szkół w Szymanach nauczycielki klas I-III zorganizowały wróżby andrzejkowe.

Dzieci zgromadziły się w sali gimnastycznej wokół zapalonej świecy, która tworzyła wyjątkowy nastrój. Poznały historię świętego Andrzeja, oraz powiązania zwyczajów andrzejkowych i katarzynek. Wysłuchały przysłów i powiedzeń związanych z tym świętem np.

• Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.

·    Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

·    Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście

·    Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

·    Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

·    Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota

Następnie rozpoczęły się wspólne wróżby, których wszyscy niecierpliwie wyczekiwali.

Wróżba 1.

Dzieci rzucały kostką. Liczba oczek oznaczała:

1- będziesz mieszkał za granicą,

2- będziesz dużo podróżował,

3- będziesz bogaty,

4- będziesz miał dużo dzieci,

5- wygrasz w totolotka,

6- będziesz miał dużo przyjaciół.

Wróżba 2.

Dziecko z zawiązanymi chustką oczami wybierało jedną z trzech miseczek, w których była: woda brudna- oznaczała szybkie wdowieństwo,

woda czysta- oznaczała szybkie zamążpójście,

pusta miska-oznaczała staropanieństwo.

Wróżba 3.

Dzieci otrzymały długi kawałek wełny. W czasie relaksacyjnej muzyki musiały wiązać supełki. To dziecko, które miało parzystą liczbę supełków, miało mieć dużo szczęścia. Liczba nieparzysta oznaczała, że nie zawsze szczęście będzie mu sprzyjać.

Wróżba 4.

Pod trzema miseczkami były przedmioty: pierścionek- szybkie zamążpójście, pieniążek- bogactwo, różaniec- życie zakonne. Dzieci z zakrytymi oczami losowały miseczki.

Wróżba 5.

W czterech naczyniach były różne smaki wody. Dzieci wybierały jedno naczynie, smakowały wodę, a potem dowiedziały się, co każda z nich znaczyła:

- woda bez smaku-  w Twoim życiu spotka Cię coś niezwykłego, gdyż jesteś grzeczny i czysty jak łza,

- woda słona- będzie Ci się wiodło jako tako, ogranicz słone potrawy, bo nie są zbyt zdrowe,

- woda kwaśna- będzie Ci się wiodło dobrze pod warunkiem, że zniknie z Twojej twarzy kwaśna mina,

- woda słodka- Twoje życie będzie przepełnione słodyczą, spełnią się Twoje marzenia.

Wróżba 6.

Dzieci stały w kręgu i rzucały pieniążkiem do tacy, która była na podłodze. Osoba, która trafiła do tacy, będzie miała bogate życie. Ten kto nie trafił, nie powiedzie mu się w tym roku.

Wróżba 7.

Na dużej tacy była woda. Dzieci puszczały na niej papierowe łódeczki. Te łódeczki, które się złączyły oznaczały przyjaźń lub ożenek właścicieli łódeczek.

Wróżba 8.

Dzieci z poszczególnych klas ustawiały swój but z prawej nogi w rzędzie od najdalszej części sali do drzwi. Buty były przestawiane z końca na sam przód. Osoba, której but pierwszy dotknie progu drzwi, ta pierwsza wyjdzie za mąż lub ożeni się.

Były jeszcze inne wróżby, które dotyczyły wyglądu przyszłego męża lub żony, rodzaju zawodu, cech ich charakteru, imienia wybraków. Wszystkie wróżby dały dzieciom wiele radości, mimo nie zawsze oczekiwanych wyników. Dzieci wiedziały, że jest to zabawa, którą mogą powtórzyć za rok lub jeszcze tego samego wieczoru w swoim domu. Przecież 29 listopada, to wigilijny wieczór św. Andrzeja. Można wróżyć do woli. Panie powiedziały o innych wróżbach, które można wykonać samodzielnie. W międzyczasie uczniowie poszli na słodki poczęstunek.

Uroczystość andrzejkowa zakończyła się zabawą taneczną.