• Ogólnopolski projekt edukacyjny "Ja w świecie zawodów"

Projekt ma formę zajęć realizujących tematykę orientacji zawodowej dzieci i nastawiony jest na rozwój kompetencji kluczowych uczniów takich jak świadomość i ekspresja kulturalna i kompetencje społeczne.

Cele projektu:

– doskonalenie umiejętności uczniów w poznawaniu różnych źródeł informacji możliwości korzystania z nich, w tym umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji

– stwarzanie dzieciom możliwości do odkrywania swoich predyspozycji i zainteresowań

– wspomaganie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji społecznych

Relacje z realizacji poszczególnych zadań nauczyciel dokumentuje umieszczając informację w formie krótkiego opisu i zdjęć w grupie projektowej na portalu Facebook.

Październik

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanach zrealizowali październikowe zadaniaDzień dobry – poznanie siebie”

1. Słoik "coś pozytywnego o mnie"

2. Kalambury- moje zainteresowania.

Listopad

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanach zrealizowali listopadowe zadaniaMiasto zawodów”

1. Zawody przyszłości a moje ulubione przedmioty w szkole - wypowiedzi uczniów.

2. Twórcze kolorowanie – tablica z kolorowymi przedstawicielami zawodów.

3. Łamiemy stereotypy zawodowe – zajęcia w oparciu o scenariusz. -  Wędrówka po Mieście zawodów.

Grudzień

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanach zrealizowali grudniowe zadaniaZ przyszłością na TY. Poznajemy zawody”

1. Zawody w moim domu- co robią rodzice i jak im pomóc.
          Uczniów opowiadali o zawodach wykonywanych przez ich rodziców. Opowiadali o obowiązkach domowych, o wartościach współpracy, o radości podczas wspólnie wykonywanej pracy.

2. U lekarza- poznanie pracy weterynarza i jego roli dla zwierząt.

Uczniowie dowiedzieli  się na czym polega praca weterynarza. Wypowiadali się  jak dobrze opiekować się swoimi zwierzętami. Opowiadali o swoich pupilach, pokazywali zdjęcia.

3. Rolnik i inżynier ogrodnictwa.

Wypowiadali się na temat zawodu rolnika i konieczności jego pracy. Rozwiązywali rebusy. Rozpoznawali i nazywali owoce. Kolorowali obrazki.

4. W świecie sztuki – projektanci odzieży. Projektowali odzież i dodatki.

Styczeń

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanach zrealizowali styczniowe zadaniaZ przyszłością na TY. Poznajemy zawody”

1. Łyżka i widelec – z wizytą u kucharza.

Odwiedziliśmy stołówkę szkolną, w której jedzą posiłki przygotowywane przez kucharki. Pierwszy raz uczniowie mogli wejść do kuchni i zobaczyć jak wygląda taka kuchnia i jak funkcjonuje. Panie kucharki przekazały kilka ciekawych wskazówek.
          Przeglądaliśmy książki z przepisami. Jedna uczennica upiekła bułeczki drożdżowe. Wspólnie zrobiliśmy zdrową herbatkę z imbirem, goździkami, cytryną i miodem. Dyskutowaliśmy jaki powinien być kucharz i co powinien umieć.

2. Stacja telewizyjna – pierwsze kroki w zawodzie prezentera.

Uczniowie poznali kulisy zawodu dziennikarza/reportera. Chłopcy przygotowali sprzęt -  kamerę, mikrofony.  Wcielali się w rolę reportera. Przeprowadzali wywiady.

Luty

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanach zrealizowali lutowe zadania „Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie”

1. Szkoła moich marzeń – wykonanie gazetki dekoracji uwzględniającej ulubione przedmioty w szkole.

Przygotowaliśmy plakaty na temat ulubionych przedmiotów szkolnych.

2. Wizyta w bibliotece szkolnej – zapoznanie ze zbiorem książek/czasopism popularnonaukowych.

Odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną i zapoznaliśmy się ze zbiorem książek, dowiedzieliśmy się na czym polega praca bibliotekarza. Czytaliśmy książki i czasopisma a także graliśmy w gry stolikowe.