- Projekt ProLog
- Szkoła wierna dziedzictwu
- Sięgajmy gwiazd
- Ja w świecie zawodów
- Bioróżnorodność – znam i chronię
- Chrońmy bioróżnorodność
- ZIELONA FLAGA
- Projekty gimnazjalne
- Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły
- Festiwal Nauki
- Ogród bawi i uczy
- W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku
- Nie znikaj
- W zielonym ogrodzie
- Las wita nas
- Ekozespoły
- Akademia Uczniowska
- Czym skorupka...
- Drogowskaz
- Ocalić od zapomnienia
- Piernikowe Boże Narodzenie
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 114
ZIELONA FLAGA
ZIELONA FLAGA 2016/2017 – NASZE DZIAŁANIA
W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła podjęła po raz trzeci starania o międzynarodowy certyfikat "Zielonej Flagi". W poprzednich latach udało nam się takie certyfikaty już uzyskać. Wybraliśmy dwa obszary: bioróżnorodność i żywność.
W tegorocznej edycji w obszarze żywność realizowaliśmy projekt EKO-KONSUMENT TO JA, którego celem była zmiana świadomości i wzorców zachowania uczniów i ich rodziców wobec żywności i żywienia na bardziej przyjazne środowisku.
W obszarze bioróżnorodność realizowaliśmy projekt: BIORÓŻNORODNOŚĆ-ROZUMIEM I CHRONIĘ, którego celem było włączenie uczniów w lokalne i ponadlokalne akcje i kampanie na rzecz poznania i ochrony rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz całych ekosystemów w najbliższej okolicy.
SZKOLNY KODEKS EKOLOGICZNY
W naszej szkole obowiązywał Kodeks Ekologiczny, który funkcjonował od dwóch lat. W bieżącym roku dokonaliśmy przeglądu, zaakceptowaliśmy go, gdyż nadal jest aktualny. Oprawę plastyczną do naszego ekologicznego kodeksu przygotowali uczniowie klasy IV.
- Bądź bezpieczny i zdrowy.
- Odżywiaj się różnorodnie i zdrowo.
- Poznaj i szanuj rośliny i zwierzęta w okolicy szkoły i domu.
- Obserwuj hodowle szkolne i eksperymentuj.
- Nie pal śmieci, nie wypalaj traw – nie zbijaj siebie i innych.
- Ograniczaj i segreguj odpady.
- Oszczędzaj energię i wodę.
- Ucz innych dbałości o środowisko.
- Angażuj się w działania i akcje ekologiczne.
- Bądź odpowiedzialny za siebie i środowisko.
ZWIERZĘTA W BIOTECHNOLOGII
O tym, jak zmyślne potrafią być zwierzęta, aby przetrwać, dowiedzieliśmy się w czasie Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, ale także 7 grudnia 2016 r. w czasie Dnia Badacza i Odkrywcy w naszej szkole. Panie doktorantki z Koła Naukowego Biologów Wydziału Fizjologii Zwierząt opowiadały o sposobach przetrwania muszki owocówki oraz strzykwy i innych zwierząt. Pani mgr Aleksandra Kurzyńska pokazała, że człowiek obserwując te zwierzęta, może wykorzystać wiedzę na ich temat do walki z chorobami lub do poprawiania warunki naszego życia.
W dalszej części tego dnia uczniowie mogli pokazać swoje bardzo ciekawe doświadczenia fizyczne, chemiczne i biologiczne. Oceniające doświadczenia, panie doktorantki pochwaliły ich wykonanie oraz niesamowity talent niektórych uczniów prezentujących wyniki.
Eksperymenty wzbudziły tak duże zainteresowanie, że na pewno wrócimy do nich za rok.
WARSZTATY Z LEŚNIKAMI
15.02.2017 r. klasa IV i V uczestniczyły w warsztatach na temat: „Jak pomóc roślinom i zwierzętom przetrwać zimę” zorganizowanych we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Wielbark. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać najpospolitsze gatunki drzew iglastych i liściastych w czasie zajęć w klasie. Dowiedzieli się także, jak drzewa mogą przetrwać zimę i duże mrozy oraz brak wody. Najciekawsze okazało się tropienie zwierząt po śladach pozostawionych w okolicznych lasach, nieopodal szkoły. Na koniec uczniowie zadali panu leśniczemu pytanie: dlaczego myśliwym pozwala się zabijać zwierzęta w lesie? Pan Jakub Woźniak (członek Komitetu Lokalnego) wytłumaczył, jak ważną rolę odgrywają myśliwi w regulacji liczebności populacji zwierząt, jak ważną rolę spełniają zimą, gdy dokarmiają zwierzęta w czasie mrozów. Każdy uczeń dostał kartę z tropami zwierząt, aby rozpoznawać ślady zwierząt, które żyją w sąsiedztwie szkoły oraz na pamiątkę zielony długopis z dzięciołem.
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
„MALUJEMY POZNANE ROŚLINY I ZWIERZĘTA”
W konkursie wzięli udział uczniowie klasy I, II, IV i V. Na konkurs wpłynęło 40 prac.
Wyniki: klasy I -III
Laura Samsel – I miejsce,
Mateusz Kucharek – II miejsce
Igor Krupiński – III miejsce
Wyróżnienia: Maja Milewska, Kamil Kuciński
Klasy IV –V
Maja Rychlik – I miejsce
Maciej Sulewski – II miejsce
Szymon Gołębiewski – III miejsce
Wyróżnienia: Oliwia Wąsowska, Oktawia, Samsel
WYCIECZKA DO PIEKARNI „ROGALIK” I STAŻY POŻARNEJ W SZCZYTNIE
4 kwietnia 2017 r. uczniowie klas II i III SP zwiedzili Piekarnię „Rogalik” – lokalnego producenta pieczywa. Dowiedzieli się z czego i jak powstaje chleba? Do czego i po co w piekarni używa się polepszaczy? Poznali drogę produktu od producenta do konsumenta. Obserwowali pracę piekarzy przy pieczeniu chleba i bułek. Mieli możliwość skosztować upieczonego chleba i ocenić jego smak.
Uczniowie odwiedzili również jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. Poznali zadania strażaków w ciągu roku i na wiosnę. Dowiedzieli się o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych, a także negatywnych skutkach wypalania traw na rozwój bioróżnorodność organizmów.
SADZENIE LASU
22.04.2017r. w Dzień Ziemi, 19 uczniów naszej szkoły, pod opieką 4 nauczycieli, wzięło udział w sadzeniu lasu. Sadzenia lasu w Nadleśnictwie Wielbark w 100 procentach odbywa się ręcznie, przy pomocy łopat i kosturów. W tym roku wspólne sadzenie odbyło się na terenie leśnictwa Sawicz, gdzie mimo niesprzyjającej aury stawili się przedstawiciele zakładu IKEA w Wielbarku i stuosobowa grupa uczniów wraz z opiekunami reprezentujących szkoły w Wielbarku, Szymanach i Chorzelach. Oprócz ponad 1000 sosen uczniowie naszej szkoły posadzili także 4 dęby, które otrzymały imiona na cześć naszego patrona Mikołaja Kopernika : „Mikołaj”, „Astronom”, „Gwiazda” i „Kosmos”. Dęby rosną przy wejściu na teren ścieżki edukacyjnej.
Na zakończenie na wszystkich strudzonych operatorów kosturów czekał ciepły posiłek, a dla najmłodszych gry i konkursy.
WYCIECZKA DO ZAKŁADU DRZEWNEGO
28 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy I i II wybrali się na wycieczkę do Zakładu Produkcji Drzewnej pana Jerzego Kojtka w Szymanach. Uczniowie chcieli się dowiedzieć, jakie jest zastosowanie drewna, którego dostarczają drzewa rosnące w naszych lasach oraz z jakiego drewna robi się domy z bali? Pan Kojtek oprowadził nas po halach, w których mogliśmy przyjrzeć się pracy różnych maszyn do obróbki drewna. Pokazał uczniom dom z bali w trakcie budowy oraz dom skończony i wyposażony.
NA TROPIE OLEJU PALMOWEGO
W czasie realizacji projektów Zielonej Flagi najwięcej emocji budziło tropienie oleju palmowego w produktach spożywczych. A zaczęło się od filmu „Czy czeka nas koniec?” Fishera Stewensa, w którym Leonardo di Caprio jako posłaniec pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych pokazuje, jak bardzo zmiany klimatu na Ziemi mogą wpływać na życie człowieka. Kadry pokazujące masowe wycinanie lasów deszczowych dla uzyskanie terenów do uprawy palmy oleistej, wywarły tak duży wpływ na uczniów, że zaczęło się poszukiwanie oleju palmowego w produktach spożywczych. W każdy poniedziałek lekcje przyrody zaczynały się od relacji z zakupów sobotnich z rodzicami. Niestety na koniec uczniowie stwierdzili, że olej palmowy jest w bardzo wielu produktach, ale czytając etykiety można znaleźć te, które nie zawierają go w składzie.
Długotrwałe dyskusje doprowadziły, szczególnie uczniów klasy VI – najlepszych tropicieli oleju palmowego do wniosku, że każdy z nas ma wpływ na zmiany klimatu, chociażby poprzez zmniejszenie śladu węglowego:
- jedzmy produkty spożywcze o prostym (krótkim) składzie,
- unikajmy żywności zawierającej olej palmowy,
- kupujmy produkty naturalne, bez substancji konserwujących, barwników i polepszaczy,
- nie kupujmy zbyt dużo, nie marnujmy żywności.
MAJÓWKA POD ZIELONĄ FLAGĄ
26 maja 2017 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole imprezę środowiskową. Świętowaliśmy Dzień Matki. Uczniowie klas I –III przygotowali część artystyczną dla rodziców. Zaprezentowali się w ekologicznych przedstawieniach teatralnych.
Tego dnia podsumowaliśmy również działania realizowane w ramach ubiegania się o certyfikat Zielonej Flagi, które odbywały się pod hasłami: „Ekokonsument to ja” i „Bioróżnorodność – rozumiem i chronię”.
Każda klasa przygotowała stoisko z przetworami z domowej spiżarni, były produkty kiszone, kwaszone, konserwowane. Na sali unosił się zapach domowego, świeżego chleba. Nieoceniona okazała się pomoc rodziców.
Rodzicom zostały wręczony przepiśnik „Nie wyrzucaj! Zrób pyszności z pozostałości”, w którym zostały zebrane rodzinne przepisy. Zaprezentowaliśmy analizę etykiet wybranych produktów spożywczych (czekolady, kolorowych napojów, soków, nektarów, chipsów, zupek chińskich), aby kształtować właściwe zwyczaje żywieniowe. Mamy uszyły flagi, które promowały troskę o przyrodę, a także czytały tekst popularnonaukowy o charakterystycznych cechach wyglądu bobra, o sposobie budowania żeremi.
Na koniec obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Panie Bocianie” przygotowane przez szóstoklasistów pod kierunkiem pani Izabeli Chrzanowskiej i pani Anny Kwiatkowskiej.
WYCIECZKA DO POPIELNA
29 maja 2017 r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Popielna. Zwiedziliśmy Stację Badawczą Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, w sercu Puszczy Piskiej. W znajdującym się tam Muzeum Przyrodniczym oglądaliśmy oryginalne eksponaty, a wśród nich kolekcję zrzutów poroży jelenia szlachetnego obrazującą cykl poroża na przestrzeni życia osobnika. Podziwialiśmy żyjące na terenie Stacji zwierzęta: umaszczone myszato z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu koniki polskie, bydło rasy polskiej czerwonej i krowy rasy nizinnej czarno – białej, daniele. Poznaliśmy osiemnastoletniego potężnego żubronia Brutusa – mieszankę bizona, żubra i krowy polskiej czerwonej. Odwiedziliśmy również rodzinę bobrów. Największym zaskoczeniem dla nas była informacja, że bobry są roślinożercami, na ich dietę składa się około dwustu gatunków roślin. Przekonanie, że jedzą ryby, okazało się nieprawdziwe. Atrakcją okazał się urodzony tydzień temu boberek, maj i czerwiec to czas narodzin młodych. Bobry w dzień odpoczywają, dlatego musieliśmy zachowywać się cicho i spokojnie, by im tego wypoczynku nie zakłócać
EFEKT RZECZOWY – GRY, PLANSZE, POMOCE NAUKOWE….
Efekt rzeczowy został wypracowany przez uczniów wspieranych przez nauczycieli, rodziców i osoby zaprzyjaźnione ze szkołą. Plansze, plakaty, gry, książki, zielniki, mapy najcenniejszych i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin posłużą jako pomoce dydaktyczne przez następne lata.
Po działaniach w obszarze „Bioróżnorodność” pozostały: „Mapa najcenniejszych okazów przyrodniczych w najbliższej okolicy szkoły” wykonana przez uczniów klas IV i VI, portfolio o wybranych drzewach w wykonaniu klas I – VI (również w języku angielkim), zielniki w wykonaniu uczniów klas IV– V, gry dydaktyczne wykonane przez uczniów klas I „Leśne potyczki”, kl. II „Wiosna na łące”, krzyżówki klas IV, V, układanka klasy V na temat łańcuchów pokarmowych, prezentacja multimedialna na temat: „Dlaczego bociany zawsze wracają do naszych wsi?”, lapbook o bobrze przygotowany przez kl. I.
Po działaniach w obszarze „Żywność” pozostały: 5 kart produktów spożywczych klas IV-VI, przepiśnik „Nie wyrzucaj! Zrób pyszności z pozostałości”, który otrzymali rodzice w czasie „Majówki Pod Zieloną Flagą”, plansza „Sposoby przedłużania trwałości produktów spożywczych” klasy VI, plansza – „10 zasad czytania etykiet”, „10 zasad robienia udanych zakupów” klas V i VI w oparciu o prelekcję klasy IG.
CO TO JEST ŚLAD WĘGLOWY?
Zmiany zachodzące w środowisku naturalnym stanowią aktualnie jeden z największych problemów na świecie. Poszukiwano narzędzia, które określiłoby wpływ danego produktu na środowisko i w ten sposób powstała idea śladu węglowego.
Ślad węglowy służy do wyliczenia oraz określenia całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu, czy osoby. Jest on wyrażony jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu. Ślad węglowy wraz ze śladem wodnym tworzą ślad środowiskowy, nazywany także śladem ekologicznym. Ślad ekologiczny określony jest jako analiza zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne biosfery. Porównywana jest ludzka konsumpcja zasobów naturalnych ze zdolnością planety Ziemi do ich regeneracji.
Obliczanie śladu węglowego dla miasta wiąże się ze zgromadzeniem i przeanalizowaniem wielu danych z kilku lat i z kilku różnych dziedzin. Wśród nich znajdują się między innymi:
wielkość zużycia energii elektrycznej,
liczebność różnych typów budynków,
liczba zarejestrowanych pojazdów,
informacja o rodzaju drzewostanów na terenach leśnych,
pogłowie zwierząt gospodarskich,
powierzchnia gleb organicznych,
ilość ścieków komunalnych oraz sposoby ich oczyszczania.
Aby obliczenie śladu węglowego nie okazało się jednorazowym działaniem, kroki jakie należy podjąć w celu redukcji emisji GHG są bardzo istotne.
Pierwszym z nich powinno być edukowanie społeczeństwa na każdym szczeblu – dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Przedstawienie prawidłowych wzorców, które po czasie stałyby się nawykami, takich jak: oszczędności energii oraz wody, segregacji odpadów, zastąpienia samochodów transportem publicznym/rowerem, powtórne wykorzystanie przedmiotów, etc., powinno być korzeniem redukcji śladu węglowego w całym mieście.
Do sposobów na redukcję wielkości śladu węglowego w przestrzeni miejskiej, które należą do samorządów wyróżnić można:
Termomodernizację (zwiększenie efektywności energetycznej) budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych – pozwoli to na mniejsze zużycie energii, obniżenie kosztów dla mieszkańców,
- Wprowadzenie udogodnień w komunikacji miejskiej – zoptymalizowanie tras, przepustowości dróg, obniżenie kosztów biletów - aby społeczeństwo chętniej korzystało z transportu publicznego,
- Korzystanie z lokalnych dostawców, lokalnych produktów i usług – obniżenie wielkości spalanego paliwa, zmniejszenie długości tras,
- Stopniowe zastąpienie tradycyjnych źródeł energii – odnawialnymi, które zgodnie z metodyką liczenia carbon footprint są zero emisyjne,
- Wprowadzenie opłat za wjeżdżanie samochodem w okolice centrum miasta – spowoduje spadek liczby aut,
- Wprowadzenie nowoczesnych technologii (ekoinnowacje) – jak na przykład płyty chodnikowe, które pod naciskiem stopy każdego przechodnia, wytwarzają prąd elektryczny,
- Zwiększenie ilości ścieżek rowerowych oraz dostępu do rowerów miejskich, z których mógłby korzystać każdy mieszkaniec miasta,
- Wprowadzenie telekonferencji/wideokonferencji z miejsce podróży służbowych,
- Zastąpienie starych autobusów, takimi, które posiadają normę EURO 6 (elektryczne, hybrydy, CNG, SNG lub bardzo nowoczesne paliwa),
- Unowocześnienie sieci ciepłowniczej - rurociągi preizolowane - mniejsze straty ciepła na przesyle,
- Podłączenia domów prywatnych do sieci ciepłowniczej - likwidacja indywidualnych pieców – likwidacja wysokiej emisji.
- Wymiana oświetlenia ulicznego na LED.
WYNIKI ANKIET PODSUMOWUJĄCYCH REALIZACJĘ PROJEKTÓW
W ramach starań naszej szkoły o międzynarodowy Certyfikat „Zielonej Flagi” Komitet Lokalny wielokrotnie badał opinie uczniów i rodziców na temat odpowiedzialnej konsumpcji.
Aż 58% uczniów uczestniczy w robieniu zakupów przez rodziców. 30% uczniów zawsze czyta etykiety, 25% - kiedy ma czas, 20 % - kiedy kupuje produkt po raz pierwszy. Uczniowie wybierali spośród jogurtów te, które nie zawierają cukru, nie znali pojęcia jogurt probiotyczny.
Wyniki pokazują, że 60% rodzin najczęściej robi zakupy w supermarketach, a 37% robi to codziennie. Najmłodsi rodzice robią listę zakupów. Kilkanaście procent rodziców stwierdza, że nie robi listy zakupów idąc do sklepu i tyle samo idzie na zakupy z listą.
89% rodziców czyta lub czasami czyta treść etykiet przed zakupem produktu, w tym 95% sprawdza termin przydatności do spożycia, po 47% ankietowanych rodziców sprawdza wartość odżywczą, zawartość dodatkowych substancji, w tym emulgatorów, barwników i cukru, a także skład surowcowy produktu spożywczego.
Na pytanie, czy w ich domu marnuje się żywność uczniowie odpowiadali twierdząco w 26%, zaś 47% mówiła, że rzadko, ale jednak. Najczęściej, zdaniem dzieci, psują się: mleko, jogurty, wędliny, pieczywo, warzywa i owoce.
Po działaniach w projektach „Zielonej Flagi” związanych z czytaniem etykiet, 54% z 75 uczniów nadal najczęściej sprawdza cenę i wartość odżywczą, zaś 28% - na skład produktu, im mniej składników, tym lepiej. 68% uczniów, kupując napoje wybiera wodę, 58% soki, około 15% napoje kolorowe, gazowane, a tylko 6 uczniów napoje energetyzujące.
Na pytanie „Spożycie jakich produktów spożywczych ograniczyłeś ostatnio?” Uczniowie wskazywali na batony (51 z 75 uczniów), chipsy – 68%, napoje gazowane – ok. 60%.
78% uczniów biorących udział w końcowej ankiecie stwierdziła, że bardzo chętnie uczestniczyła w projektach „Zielonej Flagi”. Najwięcej osób zaangażowanych było w „Majówkę Pod Zieloną Flagą”, bo aż 71%. Mniej więcej jednakowo wysoko uczniowie oceniają udział w lekcjach w terenie, czytaniu etykiet, urządzanie ogródków i pielęgnowanie warzyw, udział w przedstawieniach i wycieczkach (do piekarni, do straży pożarnej, do stacji PAN w Popielnie i do Garncarskiej Wioski w Kamionce koło Nidzicy) oraz sadzeniu lasu.
Aż 60 % rodziców wytwarza żywność. Są to głównie warzywa, owoce, jaja, mięso drobiowe i niewiele ponad 7 % - wieprzowe. 53% Rodziców robi przetwory na zimę. Około 50% żywności to są produkty lokalne wytworzone w okolicy (do 100km.).
„Majówka Pod Zieloną Flagą” przez wszystkich rodziców i uczniów na niej obecnych została uznana za bardzo ciekawą imprezę. Uczniowie spotkali się tam ze swoimi mamami i tatusiami, aby podarować im prezenty z okazji Dnia Mamy i Taty. Prezentami były wyniki naszych badań na składem produktów spożywczych, które klasy analizowały i wskazywały na te zdrowe i te, których nie powinni rodzice kupować z powodu bardzo złożonego składu; im prostszy skład – tym zdrowszy produkt. Uczniowie podarowali swoim rodzicom 10 zasad robienia udanych zakupów, gdyż często zakupy są za duże lub niezdrowe; zawierają za dużo dodatków do żywności typu barwniki, konserwanty, polepszacze.
ZIELONA FLAGA 2015/2016 - NASZE DZIAŁANIA
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła podjęła ponowne starania o międzynarodowy certyfikat "Zielonej Flagi", który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools. W poprzednim roku udało nam się taki certyfikat już uzyskać. W tegorocznej edycji realizowaliśmy działania w obrębie dwóch tematów przewodnich: żywność – odpowiedzialność i bioróżnorodność.
Szkolny Kodeks Ekologiczny
- Bądź bezpieczny i zdrowy.
- Odżywiaj się różnorodnie i zdrowo.
- Poznaj i szanuj rośliny i zwierzęta w okolicy szkoły i domu.
- Obserwuj hodowle szkolne i eksperymentuj.
- Nie pal śmieci, nie wypalaj traw – nie zbijaj siebie i innych.
- Ograniczaj i segreguj odpady.
- Oszczędzaj energię i wodę.
- Ucz innych dbałości o środowisko.
- Angażuj się w działania i akcje ekologiczne.
- Bądź odpowiedzialny za siebie i środowisko.
Oprawę plastyczną do naszego ekologicznego kodeksu przygotowali uczniowie klasy III.
„Ptaki występujące w naszej okolicy zimą”
Bliższym poznaniem wyglądu ptaków, sposobem zdobywania i rodzajem zjadanego przez nie pokarmu zajęli się w tym roku szkolnym uczniowie klasy VI.
Celem zajęć była nauka rozpoznawania ptaków występujących w naszej okolicy zimą i obserwacje zachowania ich w pobliżu siedzib ludzkich.
14 uczniów kl. VI pracowało w III grupach. Każda grupa na swoim plakacie zamieściła ilustrację ptaka, krótki opis jego wyglądu zewnętrznego oraz rodzaj pokarmu jaki dany ptak zjada.
Po wykonaniu swoich prac każda grupa na forum klasy charakteryzowała wybrane ptaki. Plakaty wywieszono w pracowni i na korytarzu szkolnym, aby inni uczniowie w wolnej chwili również mogli się zapoznać.
Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali zarówno podczas akcji Ptakoliczenia w styczniu 2016 r. jak również w czasie dokarmiania i obserwacji ptaków.
Akcja „Dokarmiamy ptaki zimą”
Dzieci z klas I – III i IV – VI brali udział w dokarmianiu ptaków zimą. Do zadania przystąpiono późną jesienią. W oparciu o dostępne źródła informacji uczniowie zdobywali wiedzę na temat ptaków zostających u nas na zimę, a także tych które przylatują do nas, tj. ich wyglądu zewnętrznego i ulubionych przysmaków. Podjęto dyskusję na temat argumentów za i przeciw dokarmianiu ptaków, w czasie której wysunięto wniosek, że powinniśmy je dokarmiać. W każdej klasie na parapecie zostały umieszczone karmniki oraz kilka zostało zawieszonych na terenie szkoły. Dzięki temu można było systematycznie obserwować przylatujące gatunki. W czasie zimy dzieci systematycznie przynosiły pokarm i wsypywały go rano do karmników. Nasi skrzydlaci goście chętnie odwiedzali swoją stołówkę. Były to przed wszystkim sikorki, wróble, gile, kawki.
Wraz z nadejściem wiosny i możliwością samodzielnego zdobycia przez ptaki pokarmu, przylatywały one do karmników coraz rzadziej. Dokarmianie ptaków zakończono w marcu 2016 roku.
Zimowe Ptakoliczenie 2016
Dnia 29 stycznia 2016 roku uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Szymanach brali udział w Zimowym Ptakoliczeniu.
Przed rozpoczęciem akcji dzieci zapoznały się z wyglądem, sposobem życia i spożywanym pokarmem najczęściej występujących w naszej okolicy ptaków.
Wykorzystano informacje zawarte w Internecie, podręcznikach szkolnych i przewodnikach. Wykonano plakaty z informacjami o ptakach zimujących w naszej okolicy.
Przed przystąpieniem do Zimowego Ptakoliczenia w większości przypadków dzieci dokarmiały ptaki w przydomowych karmnikach.
Chętni uczniowie (15 osób) zostali podzieleni na grupy w zależności od miejsca swojego zamieszkania. W miejscowości Szymany ptaki liczyły dwie grupy, w Nowinach – trzy, a w Szymankach i Sasku Małym po jednej.
Zaopatrzeni w przewodniki i lornetki w godzinach rannych każda z grup przystąpiła do liczenia. Dzieci około jednej godziny obserwowały okolice karmnika i rejestrowały przylatujące ptaki.
Najwięcej trudności w liczeniu ptaków sprawiało uczniom podjęcie decyzji, czy jest to ten sam ptak, który przed chwilą odleciał, czy też inny.
Ogródki na parapecie
W lutym wszystkie klasy założyły „zimowe ogródki” na parapecie. Posiali rzeżuchę, szczypiorek, rzodkiewkę, sałatę, koper i pietruszkę. Po wyrośnięciu, uczniowie ścinali „zieleninę” i przybierali nią kanapki. Wyhodowane rozsady wykorzystane również będą wiosną do ogródków warzywnych.
Ankieta „Kto i co je na drugie śniadanie”
Ankietę przeprowadzono w lutym wśród 74 uczniów szkoły podstawowej. Uczniowie klasy V wraz z wychowawcą p. Danuta Jasińską ułożyli pytania do ankiety i opracowywali wyniki badań. Oto one: niewielka grupa uczniów nie zabiera do szkoły drugiego śniadania. Większość uczniów przynosi do szkoły kanapki, w których znajduje się warzywo. Czasami uczniowie przynoszą słodkie bułki zamiast kanapki. Prawie wszyscy uczniowie codziennie lub czasami zabierają do szkoły napoje. W większości dzieci piją wodę lub słodkie soki. Czasami lub codziennie uczniowie przynoszą też słodycze.
„Jak dbać o układ pokarmowy?”
Nasz zdrowy układ pokarmowy zapewnia nam dobre funkcjonowanie organizmu każdego dnia. Jak o niego należy zadbać? O tym dyskutowali uczniowie z kl. IV –VI naszej szkoły. Wszyscy jednak zgodzili się, że aby organizm funkcjonował bez zastrzeżeń należy dbać o czystość i myć ręce przed każdym posiłkiem, jeść owoce, warzywa i pieczywo gruboziarniste. Jedzenie posiłków o stałych porach, przy estetycznie nakrytym stole i w miłej atmosferze zarówno w domu, jak i szkole również jest bardzo ważne. Ponieważ wszyscy mamy stałe zęby i po raz trzeci już nam nie urosną powinniśmy o nie dbać, myjąc je najlepiej po każdym posiłku, a gdy to jest niemożliwe, to 2-3 razy dziennie. Dyskusję wokół tematu „Jak dbać o układ pokarmowy?” zakończyliśmy zaprojektowaniem i wykonaniem przez chętne dzieci plakatów. Założony cel, tj. wyrabianie nawyków higienicznego trybu życia osiągniemy wówczas, gdy zdobytą wiedzę zastosujemy w życiu codziennym. Przypominają nam o tym plakaty.
Kulinarne podróże po świecie
W klasach IV – VI uczniowie na zajęciach języka angielskiego pod czujnym okiem p. Hanny Majewskiej przygotowywali projekty dotyczące zdrowego odżywiania. Układali menu w języku angielskim. Dodatkowo poznawali angielskie nazwy części roślin i zwierząt. Klasa V przygotowała projekt "Start Your Day The Best Way" - Jak zacząć dzień - pełnowartościowe śniadanie. Oglądali film nt. nawyków żywieniowych Brytyjczyków.
Również na języku niemieckim pod kierunkiem germanistki p. Magdaleny Orzoł uczniowie poznali niemieckie nazwy produktów żywnościowych. Przygotowali menu zdrowego i pełnowartościowego śniadania.
Akcja „Owoce na drugie śniadanie”
Dnia 1 marca 2016 r. uczniowie klas I – VI w ramach działań prozdrowotnych przynieśli do szkoły dowolnie wybrane, ulubione owoce. Celem akcji było zachęcenie uczniów do spożywania 5 razy dziennie owoców i warzyw, także w czasie pobytu dzieci w szkole. Wszyscy z entuzjazmem podeszli do zadania i przynieśli do szkoły zarówno owoce krajowe jak i cytrusy. Tego dnia 93% uczniów przyniosło, a następnie ze smakiem skonsumowało przyniesiony owoc na drugie śniadanie.
Lekcja o pingwinach
Dnia 9 marca 2016 r. odbyła się transmisja polarna z Antarktyki, prowadzona przez pracowników Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego. Uczniowie klasy II i III uczestniczyli w lekcji online pt. „Co to jest : czarno-białe i lubi zimna wodę?” . Podczas transmisji lekcji dowiedzieli się co robią pingwiny w wolnym czasie, czy pingwiny to czyścioszki, gdzie mieszkają , jak je można policzyć, jak opiekują się młodymi, kto na nie poluje? Poznali również inne zwierzęta zamieszkujące Antarktykę: krabojada, wydrzyka, słonia morskiego, lamparta morskiego, orkę, fokę Weddella i uchatkę antarktyczną.
Śniadanie to start na nowy dzień
11 marca 2016 r. uczniowie klasy III dowiedzieli się o roli śniadania w diecie ucznia o raz zasadach przygotowywania posiłków podczas warsztatów kulinarnych. Uczniowie wspólnie przygotowali kanapki z dodatkiem warzyw dostępnych o tej porze roku oraz szczypiorku wyhodowanego na parapecie. Tak przygotowane bogate i zdrowe drugie śniadanie uświadomiło uczniom, że jeśli zdrowo jem to lepiej uczę się i bawię.
Akcja „Warzywa na drugie śniadanie”
Dnia 15 marca 2016 roku uczniowie klas I – VI przynieśli do szkoły dowolnie wybrane warzywo. Celem akcji edukacyjnej miało być zachęcenie dzieci do spożywania na drugie śniadanie warzyw. Ulubionym warzywami, które uczniowie przynieśli do szkoły były: rzodkiewki, ogórki, papryka, pomidory. W tym dniu 98% uczniów miało warzywo.
Dzień z wydrą, bobrem i wilkiem
Dnia 21 marca 2016 r. uczniowie klas I – III w ramach realizacji projektu „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku” Pierwszy Dzień Wiosny postanowili poświęcić na poznanie rodzimych gatunków ssaków. I tak klasa I przygotowała informacje, plakat i materiały poglądowe na temat bobra, klasa II o wydrze, a klasa III o wilku. Uczniowie musieli się doskonale przygotować do tego dnia, aby swoim kolegom przedstawić charakterystykę i rolę w środowisku wybranego gatunku . Na podstawie zebranych informacji należało później odpowiedzieć na pytania konkursowe. To była cenna lekcja przyrody.
Konkurs „Śniadanie dla króla”
O tym, jak ważna jest rola śniadania w diecie ucznia przekonali się 23 marca 2016r. Tego dnia we wszystkich klasach odbyły się zajęcia, na których uczniowie poznali zasady przygotowywania posiłków, a szczególnie śniadania. Uczniowie pod okiem wychowawców wzięli udział w szkolnym konkursie kulinarnym i przygotowali „Śniadanie dla króla”. Starali się, by posiłek był przygotowany zgodnie z zasadami, a przy tym był bardzo różnorodny i estetycznie podany. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie klasy wzorowo wywiązały się z zadania. Śniadanie przygotowane przez uczniów klasy szóstej zdobyło I miejsce, II miejsce zajęła klasa V, a III miejsce – klasa I. Wszyscy byliśmy zgodnie, że takie śniadania moglibyśmy jeść codziennie.
Konkurs „Domek dla owadów”
Do dnia 5 kwietnia 2016 r. uczniowie klas I – VI mogli zgłaszać na szkolny konkurs „Domki dla owadów”. Celem konkursu było upowszechnianie i popularyzacja wiedzy na temat ochrony środowiska, kształtowanie właściwej postawy i świadomości ekologicznej. Organizatorów konkursu mile zaskoczyła ilość i jakość zgłoszonych prac, które wykonane zostały wspólnie z rodzicami. W związku z tym komisja konkursowa przyznała wszystkim klasom wyróżnienia.
Akcja „ Jabłko w każdym plecaku”
Dnia 12 kwietnia 2016r. uczniowie klas I – VI brali udział w akcji edukacyjnej „ Jabłko w każdym plecaku” . Uczniowie zapoznali się z wartościami odżywczymi jabłek, a powiedzenie „Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny” zachęciło do schrupania jabłka nie tylko w wyznaczonym dniu, ale w miarę możliwości w każdy dzień tygodnia.
Projekt „Pudełko na drugie śniadanie”
Dnia 12 kwietnia 2016 r. i 26 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy VI na zajęciach technicznych prowadzonych przez panią Danutę Jasińską wykonywali prostopadłościenne pudełka na drugie śniadanie. Najpierw wykonali projekt opakowania. Ustalili jego kształt, wymiary, uwzględniając wielkość kanapek, sposób zamknięcia czy ozdobienia. Następnie tworzyli i ozdabiali kartonowe pudełka. Celem zajęć było propagowanie działań proekologicznych, w tym oszczędzania papieru; rozwijanie zainteresowań w zakresie matematyki – kształtowanie wyobraźni przestrzennej, przyrody i ekologii.
Wycieczka do schroniska dla zwierząt
Dnia 15 kwietnia 2016 r. klasy I i II razem z wychowawcami: p. Elżbietą Gieryk i p. Beatą Kordek wybrały się do schroniska „Cztery łapy” w Szczytnie. Przywiozły karmę dla zwierząt, miski oraz stare koce, ręczniki ze zbiórki zorganizowanej w szkole. Uczniowie oglądali wybiegi dla psów, kociarnię, kuchnię, słuchali informacji udzielanych przez panią opiekująca się zwierzętami. Rozmawiali i zadawali pytania dotyczące opieki nad zwierzętami, adopcji zwierząt ze schroniska.
Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków
Dnia 15 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy I i II odwiedzili Oczyszczalnię Ścieków w Nowym Gizewie. W stacji uzdatniania wody pracownik stacji opowiadał, jakim procesom poddawana jest brudna woda trafiając do stacji z kanalizacji z terenu miasta i gminy Szczytno. Uczniowie oglądali baseny, w których brudna woda poddawana jest biologicznemu procesowi oczyszczania. Prześledzili drogę wody z basenów do miejsca, gdzie uzdatniona woda opuszcza oczyszczalnię i płynie do jeziora.
Realizacja projektu „Pola tętniące życiem”
Dnia 23 kwietnia 2016r. rozpoczęliśmy realizację projektu „Pola tętniące życiem”, którego celem było przekazanie wiedzy na temat bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą w krajobrazie rolniczym. Uczniowie klas I – VI poznali: gatunki parasolowe, których ochrona sprzyja zachowaniu wielu innych współwystępujących gatunków oraz siedlisk, elementy krajobrazu szczególnie istotne dla zachowania różnorodności biologicznej terenów rolniczych oraz czynniki sprzyjające różnorodności biologicznej, tj. płodozmian, ograniczanie nawożenia, opóźnianie pierwszego pokosu, koszenie od środka do zewnątrz, stosowanie „wypłaszacza” sadzenie i ogaławianie wierzb. Uczniowie trafnie określili co zagraża zwierzętom na polu, jaki jest stan obecny, jak powinno być i co można zrobić, żeby zwierzęta nie były narażone na zagrożenia ze strony człowieka. Doszły do wniosku, że aby np. m.in. ograniczyć do minimum stosowanie nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, kosić łąki wtedy, gdy ptaki wyklują się i urosną, aby mogły wyfrunąć itd. musi być duża świadomość rolników i właściwa postawa proekologiczna.
Wizyty w gospodarstwach rolnych
Dnia 23 kwietnia 2016 r. uczniowie w ramach realizacji tematu „W wiejskiej zagrodzie” odwiedzili wybrane gospodarstwa rolne.
I tak uczniowie klasy V razem z wychowawcą p. Krystyną Żylonis odwiedzili gospodarstwo rolne państwa Pietrzaków w Szymanach. Gospodarz pokazał swoje obejście: oborę, magazyn na nawozy i park maszynowy oraz miejsce, w którym przechowuje mleko, tzw, zlewnia. Pomieszczenie dostosowane jest do wymogów unijnych. Opowiadał również o uprawach, które stanowią przede wszystkim: jęczmień, kukurydza i trawy na siano i sianokiszonkę.
Uczniowie klasy I i II z wychowawcami p. Elżbietą Gieryk i p. Beatą Kordek udali się z wizytą do gospodarstwa państwa Burchackich w Nowym Dłutówku. Oglądali zwierzęta w gospodarstwie: konie, krowy, króliki, kury, gołębie oraz sad i ogród warzywny.
Uczniowie klasy III razem z wychowawcą p. Renatą Malińską odwiedzili gospodarstwo rolne p. Gołębiewskich w Szymanach. Mieli okazje podpatrzenia, jak można ekologicznie nastawić się na produkcje rolną i jak ważne są w takim gospodarstwie zwierzęta hodowlane.
Warzywne ogródki
23 kwietnia 2016 r. wszystkie klasy założyły na terenie szkoły warzywne ogródki. Wcześniej należało przygotować odpowiednia obudowę na grządki, i tu z pomocą przyszli rodzice; przygotować rozsady. W efekcie naszych starań powstały warzywne ogródki. Każda klasa wyznaczyła dyżurnych, którzy dbali o grządki, sukcesywnie je podlewali. Z niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze nowalijki z własnego ogródka.
Akcji „Liczymy gniazda bocianów”
Dnia 30 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy IV tj. 15 osób podjęło się zadania policzenia gniazd bocianów w miejscowościach, w których mieszkają. Celem podjętej akcji było zdobywanie umiejętności obserwacji zjawisk przyrodniczych i dokonywanie ich opisu.
Uczniowie mogli liczyć gniazda w 2-3 osobowych grupach lub indywidualnie, z rodzicami i rodzeństwem na spacerze. Wszyscy wybrali indywidualne liczenie gniazd. Uczniowie naliczyli 10 gniazd. W Szymanach 4, w Sasku Wielkim 3, w Szymankach, Wólce Szczycieńskiej i Zabielach po 1 gnieździe. Nie mogli jednak określić, czy wszystkie gniazda mają swoich „lokatorów”, czy też w tym roku będą puste. Przez okres wiosny i lata będą obserwowali gniazda a swoimi spostrzeżeniami podzielą się z kolegami i koleżankami w klasie.
„Woda w obiektywie”
Do 6 maja 2016 r. uczniowie mogli zgłaszać prace na konkurs fotograficzny pt. „Woda w obiektywie”, którego organizatorem był nauczycielka zajęć technicznych p. Danuta Jasińska. Celem konkursu było propagowanie oszczędzania wody w szkole i w domu, rozwijanie zainteresowań w zakresie przyrody, ekologii i fotografii. W konkursie zwyciężyła uczennica z klasy V Wiktoria Kijewska.
Wycieczka do Muzeum Przyrody w Olsztynie
Dnia 19 maja 2016 r. uczniowie klas I – III razem z wychowawcami wybrali się do Muzeum Przyrody w Olsztynie. Na lekcji muzealnej pt. „Z Życia łąki” dowiedzieli się jakie rośliny i zwierzęta można spotkać na łące np. firletka poszarpana, pienik ślinianka, jaskier ostry, świerszcz polny, marchew zwyczajna, paź królowej. Druga grupa była na lekcji muzealnej o zwierzętach. Dowiedzieli się jak opiekują się swoimi młodymi. Na koniec wszyscy obejrzeli wystawę zwierząt w muzeum i udali się do pobliskiego parku na poszukiwanie poznanych okazów.
Dzień z Rodziną
Dnia 24 maja 2016 r. uczniowie klas I – III razem ze swoimi rodzicami zorganizowali imprezę, podczas której można było skosztować domowych wypieków ciast z owocami, pośpiewać i potańczyć. Uczniowie przygotowali wiersze i piosenki dla swoich rodziców w podzięce za ich miłość i troskę. Nie zabrakło również prezentów, np. korali z orzechów włoskich, papierowych kwiatów i rysunków na płótnie. Na zakończenie uczniowie klasy I przedstawili sztukę teatralną pt. „Calineczka”. Mali aktorzy w przepięknych kostiumach przybliżyli wszystkim zebranym tajemniczy świat przyrody.
„Sałatki owocowe i warzywne”
Dnia 24 maja 2016 r. i 31 maja 2016 r. na zajęciach technicznych prowadzonych przez p. Danutę Jasińską uczniowie klasy VI przygotowali pyszne sałatki owocowe, sałatkę „Gyros”, desery lodowe z dodatkiem owoców, koktajle i inne smakołyki. Celem zajęć było uświadamianie potrzeby prawidłowego i zdrowego odżywiania się, kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie.
Hodowla rybek akwariowych
Uczniowie klas IV –VI prowadzili hodowlę rybek akwariowych. Przed założeniem akwarium każdy z uczniów mających rybki akwariowe dzielił się wiedzą na temat swojego hobby oraz hodowanych rybek. Uczniowie zadecydowali, że w tym roku szkolnym będą hodować w akwarium gupiki. Po zdobyciu podstawowych wiadomości o założeniu akwarium i opiece nad rybkami, uczennica kl. V przyniosła do klasy rybki, które wpuszczono do wcześniej przygotowanego akwarium. W czasie hodowli opiekę nad rybkami sprawowali dyżurni wyznaczonej klasy, którzy systematycznie dokarmiali je zakupionym pokarmem.
W trakcie hodowli dzieci miały możliwość poznawania budowy zewnętrznej ryby, obserwowały zachowanie ich w wodzie, odżywanie się, rozmnażanie. Każdego dnia po lekcji przyrody grupka dzieci obserwowała gupiki i pomimo, iż są rybki obu płci nie zaczęły się jeszcze rozmnażać. Cierpliwa obserwacja może wkrótce zostanie nagrodzona?
Wyjazd na basen
Dnia 1 czerwca 2016 r. uczniowie z klas IV – VI razem z wychowawcami : Danuta Jasińską, Krystyną Żylonis oraz nauczycielem WF Jarosławem Polakiem wybrali się na basen do WSP w Szczytnie. Dzieci pod okiem ratownika ćwiczyły umiejętności pływackie. Celem zajęć było kształtowanie nawyków i postaw prozdrowotnych, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego spędzania czasu wolnego.
Owocowe szaszłyki
Dnia 1 czerwca 2016 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, przygotowanych przez wychowawców, których efektem były owocowe szaszłyki. Uczniowie przygotowali smaczne i zdrowe przekąski na swoje święto czyli Dzień Dziecka. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji „Śniadanie na trawie” i wspólnie konsumowali przygotowane szaszłykami. Na koniec nie zabrakło również ruchu na świeżym powietrzu i udziału w zabawach i grach sportowych.
Terenowy Turniej Wiedzy o lesie
Dnia 3 czerwca 2016 roku czworo uczniów klasy V i VI z naszej szkoły brało udział w V Terenowym Turnieju Wiedzy o Lesie. Turniej został zorganizowany przez Nadleśnictwo Szczytno na terenie obiektu edukacyjno-rekreacyjnego przy leśniczówce Lipnik, na terenie ścieżki dydaktycznej „Droga do przyrody”. Celem przeprowadzonego turnieju było sprawdzenie wiedzy uczestników w kategoriach przyrodniczych, a w szczególności: funkcjonowanie ekosystemów leśnych, ochrona przyrody, różnorodność biologiczna oraz specyfika pracy leśnika. Przepustką do udziału w turnieju była przygotowana przez każdą drużynę i dostarczona w dniu turnieju praca plastyczna w formie rzeźby pt „ Nasze drzewo”. Prace miały być wykonane z materiałów ekologicznych i biodegradowalnych oraz ocenione przez komisję, a punkty wliczone do punktacji ogólnej turnieju. Trasa turnieju wiodła ścieżką dydaktyczną, na której były przygotowane stanowiska konkursowe. Zadania dotyczyły: rozpoznawania roślin zielnych rosnących obok stanowiska, rozpoznawania ptaków, drzew po korze, nasionach szyszkach, ssaków leśnych , form ochrony przyrody w Polsce, budowy pionowej lasu, objętościowego pomiaru drewna. Turniej kończył się konkurencją sprawnościową – biegiem sztafetowym z przeszkodami. W klasyfikacji końcowej zajęliśmy 5 miejsce. Wrażeniami z uczestnictwa w turnieju podzielili się z koleżankami i kolegami ze swoich klas.
„Ptasie radio”
Dnia 13 czerwca 2016 r. uczniowie klasy V przygotowali przedstawienie "Ptasie Radio" Juliama Tuwima pod kierunkiem pani Anny Kwiatkowskiej, szkolnego logopedy. Przygotowaną inscenizację przedstawili swoim szkolnym koleżankom i kolegom. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ wszyscy oglądający je, mogli nie tylko wysłuchać interpretacji wiersza J. Tuwima, ale też zobaczyć ilustrację ptaków tam występujących. Uczniowie udali się z przedstawieniem do zaprzyjaźnionego Gminnego Przedszkola w Nowinach. Ich przedstawienie bardzo podobało się przedszkolakom.
„Nasi Pupile”
Uczniowie klasy III w ramach realizacji projektu „Mój lapbook”, przygotowali interaktywne książki zgodnie z ich zainteresowaniami. Powstały cenne źródła informacji na temat wybranych zwierząt: „Leśne plotki”, „Koty i ich rasy”, „Koty domowe”, „Mój pies”, „Rasy psów”, „Psy”, „Wilk”, „Koty domowe”. Przy realizacji projektu pomogli nam rodzice. Efektami swojej pracy podzieliliśmy się z kolegami i koleżankami z klas I –VI 13 czerwca 2016r. Nasze lapbooki można było również obejrzeć w świetlicy szkolnej.
Na lekcji języka polskiego w kl. IV zrealizowaliśmy temat „Zwierzę też człowiek”. Uczniowie opisywali swoje zwierzęta domowe, opowiadali o ich wymaganiach i o tym, jak się nimi opiekują.
Szkolny Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy
Dnia 14 czerwca 2016r. podsumowując działania proekologiczne przeprowadzono w klasach I – VI szkoły podstawowej konkurs ekologiczno - przyrodniczy. Test składał się z 26 pytań z zakresu znajomości roślin, zwierząt i ochrony przyrody. Wzięło w nim udział 89 uczniów.
Najwyższy wynik w klasie uzyskali:
W klasie I: Tomasz Kuciński
W klasie II : Julia Baranowska
W klasie III : Bartosz Erad
W klasie IV: Dominik Godlewski
W klasie V: Skalski Damian i Krajewska Martyna
W klasie VI: Michalska Olga i Opalach Mateusz
Organizatorzy konkursu: Teresa Tymczyk, Renata Malińska, Beata Kordek, Elżbieta Gieryk
Wycieczka do sklepu spożywczego w Szymanach
Ryba w naszym jadłospisie powinna być, bo to najzdrowsze mięso. Czy można ją kupić w naszym sklepie w Szymanach? Aby to sprawdzić na wycieczkę wybrała się klasa IV razem z nauczycielem przyrody p. Teresą Tymczyk odwiedzając dwa sklepy spożywcze w dniu 16 czerwca 2016r. Ekspedientki w obu sklepach chętnie odpowiedziały dzieciom o asortymencie. Zawsze w Szymanach można kupić ryby konserwowe: śledzie, szproty, makrele w sosie pomidorowym, paprykowym i w oleju. Są też śledzie – płaty typu matias, marynowane, solone. W obu sklepach ekspedientki oferują swoim klientom ryby mrożone: mintaj, panga, tilapia, dorsz, sola. Zarówno płaty, kostki i paluszki. Ze względu na brak warunków do właściwego przechowywania ryb nie można w sklepie w Szymanach kupić ryb świeżych. Można się po nie wybrać do najbliższego miasta (do Szczytna).
Z przeprowadzonej rozmowy ze sklepową dzieci dowiedziały się, że najczęściej sprzedawane są płaty mrożone ryb morskich, które przyrządzane są na obiad. W sklepie nie robi się dużych zapasów, dostawy są systematyczne i ryby są często dostarczane do sklepu. Nie było przypadku, aby termin przydatności do spożycia został przekroczony.
Ponieważ ryby są zdrowe, można je kupić w sklepie w Szymanach i wg uczniów łatwo się je przyrządza, można ryby jeść jak najczęściej.
Wycieczki do ogródka naszych mam
Poznanie warzyw i owoców uprawianych w naszym regionie to cel naszej wycieczki do ogródka przydomowego naszych mam w dniu 17 czerwca 2016 roku. Mama uczennicy klasy IV Klaudii Przybyłek zaprosiła do swojego ogródka dzieci z klasy IV, a mama Martyny Krajewskiej– koleżanki i kolegów swojej córki z klasy V. W obu ogródkach dzieci poznały warzywa uprawiane przez mamy, między innymi: sałatę, rzodkiewką, cebulę, ogórki, ziemniaki, koper, marchewkę, pietruszkę itp. Pośród warzyw mamy zostawiły również jako „okazy” pospolite chwasty występujące najczęściej w ich ogródkach. W czasie wizyty mamy opowiadały o kolejnych etapach swojej pracy w ogrodzie, tj. nawożeniu, przekopaniu ziemi, posianiu i posadzeniu warzyw oraz pieleniu i podlewaniu roślin. Mieliśmy okazję obejrzeć również stonkę ziemniaczaną, która już zaatakowała ziemniaki. W przydomowych ogródkach rosły także agrest, porzeczki i drzewka owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie oraz orzech włoski. Uczniowie klasy V obejrzeli i sprawdzili temperaturę w kompostowniku. W ogrodzie przebywały także zwierzęta pies, kot i żółw, którymi opiekuje się Martyna.
W podsumowaniu wycieczki dzieci opowiadały również o swoich ogrodach i roślinach w nich uprawianych.
„Przysłowie prawdę ci powie”, „Zwierzęta wokół nas”
Na zajęciach plastycznych prowadzonych przez p. Renatę Malińską uczniowie z klas IV – VI realizowali temat „ „Przysłowie prawdę ci powie”. Należało zilustrować wybrane przysłowie pokazujące charakterystyczne cechy wybranego zwierzęcia. Nasze prace zostały wyeksponowane na gazetce na korytarzu szkolnym.
20 czerwca 2016 r. został podsumowany konkurs plastyczny dla klas I – III pt. „Zwierzęta wokół nas”. Laureatami konkursu zostali: Oliwia Gut, Nikola Dębek, Martyna Michalska, Maria Orzoł, Igor Krupiński, Wiktoria Pliszka, Wojciech Burchacki, Lena Samsel.
Wydarzenia „Zielona Flaga”
Piesza wycieczka na lekcję w terenie 9 czerwca 2015 r.
W tym dniu uczniowie klas V, VI, I i II gimnazjum poszli na pieszą wycieczkę na lekcję w terenie. W Nowinach spotkaliśmy naszych przewodników, przedstawicieli Nadleśnictwa Wielbark: Jakuba Woźniaka i Patryka Malinowskiego. Umówiliśmy się na dwa główne tematy lekcji: „Las bioróżnorodny a las monokulturowy” i „Poznajemy przedstawicieli paprotników, ich budowę i miejsce występowania”.
W czasie lekcji uczniowie poznali bogactwo roślin w lesie bioróżnorodnym, uczyli się rozpoznawania roślin w każdym piętrze lasu, poznaliśmy ślady bytowania różnych zwierząt: norę lisa, budki lęgowe ptaków, kuźnię dzięcioła, mrowiska.
W lesie w okolicach rozbudowującego się lotniska Szymany, odwiedziliśmy miejsca naszych nasadzeń kasztanowców sprzed 2 lat, wiele drzewek radzi sobie dobrze w trudnym terenie, gdzie muszą konkurować z innymi drzewami i krzewami.
Dowiedzieliśmy się także, w jakich miejscach rośnie, najczęściej spotykany w naszej okolicy, pióropusznik strusi. Poznaliśmy także stanowiska występowania chronionego widłaka gwoździstego.
Wiemy, że występowanie drzew zależy od skały, na której powstała gleba. Na piaskach widzieliśmy sosny, świerki i brzozy, na glebach gliniastych rosła dąbrowa. Najczęściej jednak w naszych okolicach dominują lasy mieszane.
Panowie leśnicy mówili także o problemach gospodarki leśnej: zagrożeniu pożarowym, niszczeniu roślin runa leśnego przez zbieraczy owoców i grzybów, mandatach za niszczenie roślin chronionych.
Nasza lekcja zakończyła się tradycyjnym ogniskiem.
Po przejściu 15 kilometrów czuliśmy się rześko i zdrowo, humory dopisywały. Bogatsi o praktyczną wiedzę wróciliśmy do szkoły. Do zobaczenia znowu w „naszym lesie”.
Dzień Ekologicznej Rodziny - 23 maja 2015 r.
W tym dniu Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Szymanach zorganizowała „Dzień Ekologicznej Rodziny”. Celem, jaki przyświecał organizatorom, było pokazanie działań szkoły, ubiegającej się o Certyfikat „Zielonej Flagi”, w obszarze zdrowego odżywiania i poznawania bioróżnorodności w najbliższej okolicy.
Impreza środowiskowa otrzymała wsparcie finansowe Banku Spółdzielczego w Szczytnie i Gminy Szczytno. Dzięki naszym ofiarodawcom przygotowaliśmy wspólnie z rodzicami wiele bardzo smacznych i co najważniejsze bardzo zdrowych kanapek, surówek, sałatek, ciasteczek i mniej zdrowych kiełbasek pieczonych nad ogniskiem. Zostały także zakupione drobne prezenty dla uczniów i rodziców biorących udział w konkursach zręcznościowych i sportowych.
Początek imprezy miał bardzo podniosły charakter, ponieważ zaszczyciły nas mamy z okazji Dnia Matki i bardzo licznie tatusiowie. Życzeniom i ciepłym słowom dla mam nie było końca. Następnie rodzice zostali zaproszeni na stołówkę szkolną na kawę, herbatę i ciasto. Zobaczyli tam, jak uczniowie starszych klas pod opieką pań: Hanny Brumem i Danuty Jasińskiej i wsparciu pani Ewy Grochockiej, naszej kucharki, wykonują pyszne ciasteczka z mąki z grubego przemiału, jajek od „szczęśliwych kur”, cukru trzcinowego, płatków owsianych, rodzynek, orzechów. Szymon Jagiełło zaprosił swoją babcię, która uczyła wszystkich kiszenia ogórków małosolnych.
W dalszej części wszyscy goście oraz uczniowie poszli na salę, gdzie klasy przygotowały swoje stoiska tematyczne, oczywiście dotyczące zdrowego odżywiania. Najwyżej zostały ocenione stoiska: klasy II – „Pieczywo”, klasy V – „Pij mleko – będziesz wielki”, klasy IV- „Przyprawy”, klasy III – „Skarby z domowej spiżarni” i klasy VI – „Co pić?”. Bardzo apetyczne było także stanowisko klasy I – „Zdrowe kanapki na śniadanie”.
Na naszej imprezie swoje stoisko mało także Nadleśnictwo Wielbark. Zaprzyjaźnieni ze szkołą leśnicy przygotowali dla uczniów wiele konkursów z nagrodami, które sprawdzały i pogłębiały wiedzę dzieci na temat bioróżnorodności.
Potem odbyły się oczekiwane przez wszystkich konkursy sprawnościowe dla rodziców i ich dzieci: wyścigi z jajkiem, jedzenie jabłka i cytryny na czas, tarcie marchewki i ubijanie białka jaja kurzego oraz rzut kartoflem do celu, które przygotowała Jadwiga Meyza. Było wesoło, głośno i zabawnie. Wszyscy zostali nagrodzeni, otrzymali także materiały edukacyjne akcji „Bądź widoczny na drodze” i „Kochasz – Zwolnij!”.
Ładna pogoda sprzyjała zawodom sportowym, które odbyły się na boisku, gdzie nauczyciele w-fu – Jarosław Szymański i Krzysztof Fosa, przygotowali konkurencje sportowe z nagrodami. Wszyscy rodzice z dziećmi spotkali się także z nauczycielami przy ognisku.
To była bardzo udana impreza, bo wszyscy dobrze się bawili, dzieci mogły pokazać, co robią w szkole, rodzice z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie stoisk klas swoich dzieci, było i słodko, i smacznie, i zdrowo.
30.04.2015r.
Wycieczka do traszek klas III i IV.
Uczniowie III i IV pod opieką Elżbiety Gieryk i Jadwigi Meyzy odbyli wycieczkę w okolice Szymanek, aby w rowie melioracyjnym obserwować traszki. Wycieczka była niezwykle pouczająca. Nie znaleźliśmy traszek ponieważ po przymrozku z rana zagrzebane były w mule, ale widzieliśmy i słyszeliśmy klangor pary żurawi, poznaliśmy typowe dla podmokłych terenów olesów olszę czarną i wierzbę. W rowie odkryliśmy wiele bezkręgowców, szczególnie ciekawe okazały się dla wszystkich pijawki przyssane do gałęzi na brzegu i nartniki. Niestety zaobserwowaliśmy także ogromne wysypisko śmieci za wsią. Zrobiło nam się głupio i przykro, że w tak pięknym terenie człowiek zaznaczył swój nędzny ślad.
24.04.2015r.
Pole wiosną oczami klasy II.
W czasie zajęć terenowych klasy II z panią Jadwigą Meyzą uczniowie obserwowali zaorane pola, dowiedzieli się, że zostały obsiane mieszanką owsa i jęczmienia. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest ozimina? Poznali system korzeniowy oziminy i zwykłej trawy. Dzieci dowiedziały się, że pola na wzniesieniu w Szymanach powstały na glinie, w obniżeniach uczniowie widzieli glebę torfową. Obserwowali także gniazdo bocianie, które jako ostatnie zostało zasiedlone przez parę bocianią.
17.04.2015r.
Wycieczka przyrodnicza klasy III.
Klasa III z wychowawczynią panią Elżbietą Gierek była na wycieczce wyjazdowej, na ścieżce ekologicznej w Wielbarku. Z fachową pomocą leśników z Nadleśnictwa Wielbark: pani Karoliny Remuszko i pana Jakuba Woźniaka, dzieci oglądały uprawy leśne, zapoznały się z formami ochrony siedlisk zwierząt, w tym mrówek, ptaków i dzików, oglądali remizy ptaków. Uczniów zaciekawił także cmentarz wojskowy z I wojny światowej.
14.04.2015r.
W czasie wyprawy członków Koła Przyrodniczego nad staw, za wsią Szymany, delikatnie zebraliśmy skrzek żaby trawnej, który umieściliśmy w akwarium, w pracowni przyrodniczej.
Przez 6 dni obserwowaliśmy wykluwanie się kijanek, które początkowo mało ruchliwe, potem żerowały na resztkach pęcherzyków skrzeku i rosły. Około 5 maja u 5 kijanek zaobserwowaliśmy kończyny tylne a potem przednie. Każda klasa codziennie mogła śledzić jak jedzą kijanki, jak pływają, niektórzy uczniowie czyścili ten mały ekosystem z odchodów.
9.04.2015r.
Marsz przeciw wypalaniu traw
Spóźniająca się wiosna nie uśpiła nas. Wiedzieliśmy, że należy zamanifestować przed mieszkańcami Szyman, że nie należy wypalać suchych traw gdyż to zagraża bardzo wrażliwym na zniszczenie ekosystemom łąk i pól. Wykonaliśmy plakaty. Uzbrojeni w sprzęt nagłaśniający ruszyliśmy na wieś z hasłami: Gdzie się podzieją ptaki, biedronki, gdy podpalimy pola i łąki.
9.04.2015r.
Rekonesans ekologiczny klasy III. Obserwacje skrzeku żab i siedzib bocianów.
Uczniowie klasy III z nauczycielką przyrody Jadwigą Meyzą poszli na wycieczkę, aby obserwować zmiany w przyrodzie w najbliższej okolicy szkoły. Zaobserwowaliśmy ruch w gniazdach bocianich. Z 4 bocianich gniazd 3 były już zamieszkałe przez pary bocianie, trwały prace porządkowe na gniazdach, a na jednym z gniazd odbywały się gody bocianie połączone z charakterystycznymi śpiewami godowymi. Uczniowie odwiedzili miejsce, rów melioracyjny, gdzie zawsze obserwowaliśmy rozwój żab. Był tam już skrzek.
9.04.2015r.
Obserwacje życia w wodzie rowu melioracyjnego przez klasę II.
Klasa II z panią Jadwigą Meyzą poszła na wycieczkę w teren bliski szkole. Uzbrojeni w pojemniki na okazy z lupami oglądali zwierzęta wodne i byli zdumieni, że w wodzie znaleźli pająki, owady „chodzące po wodzie”- nartniki, nad wodą ślimaki, biedronki. Ponieważ było zimno stwierdziliśmy, że tych zwierząt jest jeszcze mało i wrócimy tam jeszcze.
24.03.2015r.
Kodeks Ekologiczny
Cały marzec uczniowie klasy VI zbierali opinie na temat tego, co powinno znaleźć się w Kodeksie Ekologicznym. 24 marca na Kole Przyrodniczym powstał końcowy tekst, nasze dziesięć przykazań ekologicznych. W holu głównym prezentowany jest Kodeks z oprawą plastyczną klasy II, wykonany pod opieką pani Renaty Malińskiej.
18.03.2015r.
Surówki i sałatki klasy VI
Uczniowie klasy VI z panią Danutą Jasińską, na zajęciach technicznych wykonali surówki i sałatki z użyciem wszystkich owoców i warzyw dostępnych w domowych spiżarniach i sklepach. Pamiętając o zasadach zdrowego żywienia określali, które z nich mogły być dodatkami do dań obiadowych, a także które mogą być samodzielnym daniem, na przykład śniadaniem lub podwieczorkiem. Tradycyjnie szóstoklasiści częstowali swoimi sałatkami koleżanki i kolegów z różnych klas.
10.03.2015r.
Konkursy Towarzystwa Przyjaciół Lasu
Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu na temat „Moje drzewo”. Najlepszą okazała się praca uczennicy klasy III – Anny Krupińskiej. Uczniowie klas V- VI wzięli udział w przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat „Kto jest przyjacielem lasu?” Najlepszą okazała się prezentacja Mileny Turskiej z klasy VI.
Kto_jest_przyjacielem_lasu_Milena_Turska.ppt
5.03.2015r.
Karmienie ptaków przez klasy I – III
Uczniowie młodszych klas w każdej wolnej chwili, główni na zajęciach świetlicowych karmili ptaki, posypując ziarno i uzupełniając zapasy w wiszących kubkach ze smalcem i nasionami.
3.03.2015r.
Płatki - szybko, smacznie i zdrowo.
Dla wszystkich uczniów, którzy nie jedzą pierwszego śniadania była ta propozycja. Żeby zaproponować danie z płatkami, uczniowie musieli dobrać dodatki tak, aby było ono energetyczne, dawało energię do pracy w szkole i było łatwe do wykonania i żeby smakowało. Smacznego!
3.03.2015r.
Hodowla fasoli.
Członkowie Koła Przyrodniczego z opiekunką koła przygotowali hodowlę fasoli aby obserwować rozwój rośliny nasiennej. Do końca kwietnia uczniowie notowali wyniki wzrostu roślin aż do wytworzenia kwiatów. Każda klasa wchodząca do pracowni przyrodniczej miała możliwość nazywać organy rośliny i określać ich funkcje.
20.02.2015r.
Kanapki ze szczypiorkiem kl. IV
Jak doskonałym dodatkiem do pasty jajecznej jest świeży szczypiorek z ogródka na parapecie, mogli się przekonać uczniowie klasy IV. Klasa podzielona na grupy spisała się doskonale, kanapki były smakowite i wszystkim bardzo smakowały. Tradycyjnie klasa poczęstowała nimi nauczycieli i kolegów.
10.02.2015r.
Pięć posiłków każdego dnia.
Klasa IV w czasie lekcji przyrody poznawała zasady prawidłowego odżywiania się. Efektem końcowym było wykonanie przez 3 grupy plakatu z elementami collage, gdzie zaproponowały one 5 posiłków na jeden dzień. Wszystko wygląda smakowicie.
22.01.2015r.
Ślady i tropy zwierząt
Klasy IV i V spotkała się z pracownikami Nadleśnictwa Wielbark – panią Karoliną Remuszko i panem Jakubem Woźniakiem na zajęciach na temat „Ślady i tropy zwierząt”. Na wstępie, w czasie prezentacji multimedialnej, uczniowie nauczyli się rozpoznawać tropy zwierząt, potem zaś uczestniczyli w zajęciach praktycznych w pobliskim lesie. Bardzo ciekawym było wcielenie się w watahę wilków i marsz po jednym śladzie. Dzieci zainteresowały także porosty, na których podstawie określili stopień zanieczyszczenia powietrza w lesie. Był średni, o czym świadczyło występowanie porostów krzaczkowych. Na koniec, w czasie ogniska podsumowaliśmy naszą wycieczkę.
17.01.2015r.
Zimowe Ptakoliczenie 2015r.
W sobotę 17.01.2015r. 28 uczniów z klas IV – VI wzięło udział w liczeniu ptaków. O godzinie 11.00 uczniowie wysypali ziarno i po 15 minutach rozpoczęli liczenie, które trwało 30 minut. To była prawdziwa lekcja samodzielnego obserwowania przyrody. Wyniki uczniowie zapisali w tabeli otrzymanej w szkole od nauczyciela przyrody. W poniedziałek wyniki zimowego ptakoliczenia zostały podane do wiadomości uczniów na specjalnej tablicy ogłoszeń. Najliczniejsze grupy ptaków to wróble, sikory bogatki, wrony, sroki i gawrony.
16.01.2015r.
Ogródki na parapecie.
Przed pójściem na ferie zimowe uczniowie wszystkich klas zasiali i zasadzili rośliny w klasowych ogródkach na parapecie okna swojej klasy. Po powrocie z ferii obserwowaliśmy jak szczypiorek, pietruszka, rzeżucha, oregano zielenią się i rosną. Zielenina była doskonałym dodatkiem do wykonanych na zajęciach technicznych zdrowych past do kanapek.
- Bądź bezpieczny i zdrowy.