• Ogród bawi i uczy

OGRÓD BAWI I UCZY

Nauczyciel realizujący zadanie: Jadwiga Meyza

Zadanie „Ogród bawi i uczy” realizowano w formie projektu w Zespole Szkół w Szymanach, począwszy od 1 kwietnia 2011 roku do 30 maja 2011 r.

Głównym celem projektu było założenie ogródka meteorologicznego na terenie patio, przed szkołą.

Z realizacji zadania skorzystali uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum, którzy w czasie nauczania przez działanie nauczyli się konstruować proste przyrządy do badania pogody i zanieczyszczeń środowiska oraz prowadzili doświadczenia w założonym ogródku meteorologicznym.

Nasze działania w projekcie rozpoczęliśmy od zakupu przyrządów meteorologicznych do naszego ogródka. Zakupiono termometry wewnętrzne i zewnętrzne, wiatromierz i deszczomierz. Na terenie osłoniętym od wiatru i ocienionym zamontowaliśmy 3 ławeczki oraz posadziliśmy rośliny ozdobne, aby powstał kącik do badań meteorologicznych i ekologicznych badań zanieczyszczenia powietrza a także organizacji zajęć edukacyjnych i konkursów ekologicznych. Pod koniec maja ogłosiliśmy, a następnie przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o pogodzie i klimacie. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej. Nagrodami książkowymi wyróżniliśmy 6 osób, które wykazały się największą wiedzą, ale także najlepszymi pomysłami, konstruując przyrządy do badania zanieczyszczeń powietrza.

Nasze działania w projekcie zwieńczone zostały wycieczką edukacyjną, której celem było przede wszystkim poznanie przyrządów oraz zadań stacji meteorologicznej na przykładzie stacji w Olsztynie oraz aktywny odpoczynek na łonie flory polskiej w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.

W trakcie realizacji zadania uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat zjawisk pogodowych, ale przede wszystkim zaangażowali się do wspólnej pracy, której efekty są widoczne w postaci mini ogródka meteorologicznego.

Partnerami szkoły w projekcie była Rada Rodziców, która sfinansowała zakup roślin ozdobnych.

Dzięki dofinansowaniu projektu przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, wsparciu finansowym ze strony rodziców oraz pracy uczniów powstał na terenie szkoły ogródek meteorologiczny, o który będą dbać uczniowie oraz pracownicy szkoły.