• Bioróżnorodność – znam i chronię

        •  

          Projekt pt. „Bioróżnorodność – znam i chronię”

          realizowany w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanach ubiegającej się o certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty  „Szkoła Przyjazna Środowisku”

           

          Nasze działania ekologiczne  w roku 2017/2018

          SZKOLNY KONKURS  Moja skarbonka”

           

          W październiku w naszej szkole odbył się konkurs na skarbonkę wykonaną z odpadów.

          Na konkurs wpłynęło 15 prac. Organizatorem konkursu było Szkolne Koło Oszczędnościowe, które ufundowało nagrody dla zwycięzców konkursu.

          Wyniki:

          I miejsce – Łukasz Mikulak z kl. I

          II miejsce – Wanessa Wierzchołowska z kl. I

          III miejsce – Maja Milewska z kl. II

          Wyróżnienia:  Jolanta Łukasik z kl. I, Bartosz Rolka z kl. IV, Karla Wałkuska z kl. I, Oliwia Gut z kl. III, Wojciech Burchacki z kl. III, Patrycja Grabińska z kl. I

           

           

          „Weź oddech” CZYLI WSZYSTKO O POWIETRZU

           

          Powietrzem, jego właściwościami, zanieczyszczeniem, walce ze smogiem oraz skutkami zdrowotnymi tych negatywnych zjawisk zajmowali się uczniowie klas IV – VI na przyrodzie oraz w klasie VII na biologii i na Kole Biologicznym. Uczniowie na kole pracowali na  scenariuszach przygotowanych w Centrum Edukacji Obywatelskiej do projektu „Weź oddech”.

          Pokazy naukowe

          6 grudnia 2017 odbyły się w naszej szkole pokazy naukowe Akademii Nauki z Olsztyna  pt. Powietrze i jego niesamowite właściwości. Mogliśmy uczestniczyć w doświadczeniach pokazujących niezwykłe właściwości powietrza.

           

          Kiedy powietrze jest brudne? Czym oddychamy?

          Taką tematyką zajmowali się w grudniu uczniowie klas IV i V na lekcjiach w terenie, podczas których badali właściwości powietrze w okolicy szkoły.

           

          Projekt „Pogoda”

          W lutym uczniowie klas I – III realizowali projekt „Pogoda”. Dowiedzieli się jak badamy pogodę, skąd się biorą chmury, dlaczego pada deszcz i jak wieje wiatr? Badali elementy pogody. Prowadzili obserwacje meteorologiczne, które dokumentowali w kalendarzu pogody.

           

           

           

           

           

           

          WARSZTATY MALARSKIE

           

          25 stycznia 2018 r. w czasie ferii zimowych odbyły się w szkole warsztaty malarskie dla chętnych uczniów. Podczas kilkugodzinnej pracy pędzlem na płótnie zostały „wyczarowane” obrazy ukazujące ptaki i kwiaty. Przygotowane dzieła ozdobiły korytarz szkolny.

           

           

          SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM

           

          Cały rok szkolny uczniowie obserwowali ptaki w najbliższej okolicy, chętnie też spotykali się z zaproszonymi do szkoły ornitologami oraz miłośnikami ptaków. 15 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie z ornitologiem z   Polskiego Towarzystwa Ochrony Orłów, który obrączkuje i bada populację orłów i jest świadkiem jej odbudowywania. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Ptaki w ogrodzie”. Poznali zasady obrączkowania ptaków oraz wybrane gatunki (ich znaki szczególne w upierzeniu, miejsce występowania): wróbel, mazurek, sikora bogatka, sikora modraszka, dzwoniec, kwiczoł, kos, trznadel, gil, sójka, sroka, kopciuszek, szpak, pleszka, pliszka siwa, pliszka żółta, bielik, bocian biały, bocian czarny.

           

          KTO NAS TRUJE?

          W marcu uczniowie klasy IV i VI realizowali program „Znajdź właściwe rozwiązanie” na temat szkodliwości palenia tytoniu. Uczniowie klasy VII razem z opiekunem koła biologicznego badali czystość wody, powietrza i gleby.

           

          „HAŁAS ZABIJA”

          23 marca 2018 r.  w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Ciszy. Wspólnie opracowaliśmy zasady walki z nadmiernym hałasem w czasie przerw lekcyjnych. Każda klasa miała przyznane przez komisję konkursową punkty za „ciche” zachowanie się uczniów w szkole na przerwach. Punkty zostały dopisane do szkolnego konkursu na Super Klasę.

           

          KONKURSY FOTOGRAFICZNE

          Wojewódzki konkurs „Ptaki- literackie i fotograficzne impresje”.

          Celem konkursu było rozpoznawanie gatunków ptaków, ukazanie bioróżnorodności ornitofauny najbliższej okolicy, propagowanie postawy proekologicznej w zakresie poszanowania i ochrony bioróżnorodności ptaków, zaktywizowanie środowiska placówki (pomoc przy realizacji nauczycieli, uczniów i rodziców). Udział w konkursie wziął Oskar Borowy z. kl. II, Maja Rychlik z kl. V i Maria Waszkiewicz z kl. III gimnazjum. Uczniowie przygotowali albumy przedstawiające różne ptaki z ornitofauny Polski. Komentarzem do każdej fotografii był tekst zaczerpnięty z literatury pięknej, mówiący o ptaku z tej fotografii.

           

          Ogólnopolski Konkurs fotograficzny „Tęcza FOTO” pt. „Przyroda w obiektywie”.

          Uczestnicy z kl. VII: Wiktoria Wierzchołowska, Wiktoria Kijewska, Agnieszka Cymerys z kl. II gimnazjum: Katarzyna Koziatek. Uczennice przygotowały interesujące zdjęcia ukazujące świat przyrody uchwycony okiem obiektywu.

           

          W POSZUKIWANIU WĄSATKI

           

          21 marca 2018 r. uczniowie kl. V-VII wybrali się na wycieczkę do Sasku Małego w poszukiwaniu wąsatek. Nie znaleźliśmy wąsatek, ale dowiedzieliśmy się, że żyje tu także 14 gatunków kaczek, rzadkie gągoły, bąki i inne ptaki wodne żyjące w szuwarach oraz drapieżne orły przednie i rybołowy. Ogromną wiedzę na temat ptaków uczniowie zdobyli od pana leśnika z Nadleśnictwa Wielbark, który jest miłośnikiem i fotografem orłów, ale podpatruje także inne gatunki ptaków. Uczniowie mieli możliwość wysłuchać wskazówek, jak wykonuje się zdjęcia, wykonać zdjęcia czaplom i kormoranom.  W czasie tych zajęć terenowych uczniowie poznali także życie, łańcuchy pokarmowe w cieniu starego dębu.

           

          PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „Rudzik”

          26 marca 2018 r. uczniowie klasy VII przygotowali na powitanie wiosny, dla całej społeczności szkolnej przedstawienie teatralne pt. Rudzik”. Dwa dni później udali się do pobliskiego Gminnego Przedszkola w Nowinach, aby tam przedszkolakom zaprezentować swój spektakl. Oklaskom nie było końca.

           

          WYCIECZKI POD ZIELONĄ FLAGĄ

           

          17 kwietnia 2018 r. odbyła się Wycieczka do Nadleśnictwa Spychowo. Uczniowie z klas I –VI poznali atrakcyjne walory turystyczne i przyrodnicze oraz ciekawe okazy fauny i flory. Zwiedzili Muzeum Leśne, w którym mogli posłuchać głosów ptaków, obejrzeć zwierzęta spotykane w polskich lasach oraz dowiedzieć się o pracy leśnika. Za pomocą gry dydaktycznej poznali sieć powiązań organizmów w leśnym ekosystemie.

           

          18 czerwca 2018 r. zorganizowana była wycieczka do Mazurskiego Parku Krajobrazowego na trasie KRUTYŃ-GALINDIA-MIKOŁAJKI dla uczniów kl. I –VI. Uczestnicy wycieczki mieli niepowtarzalna okazję płynąć łódkami rzeką Krytynia i obserwować piękno okolicy Rezerwatu Krutyni. Poznali wybrane gatunki roślin i zwierząt, które warte są poznania i chronienia: grążel żółty, rogatek, trzcina, moczarka, kaczka krzyżówka, perkoz, gągoł, szczupak, ważka.

           

          AKCJE I KAMPANIE EKOLOGICZNE

          Akcja ekologiczna „Sprzątanie świata”

          Tegoroczna jesienna akcja Sprzątanie Świata 2017 przebiegała pod hasłem  „ Nie ma śmieci – są surowce”. Miała ona na celu budzenie i umacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja odbyła się w Szymanach w dniu 15 września. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Uczestnicy, zaopatrzeni w worki oraz rękawiczki, wyruszyli w teren. Uczniowie solidnie posprzątali wioskę. Efekty pracy były zadawalające! Czynny udział w akcji Sprzątanie Świata  dał uczniom do zrozumienia, jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.        

          Sprzątanie Warmii i Mazur pod hasłem „Posprzątajmy Europę”

          26 kwietnia 2018 odbyło się wiosenne sprzątanie Warmii i Mazur. Akcja przebiegała pod hasłem „Posprzątajmy Europę” zorganizowanej w ramach struktury Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Uczniowie zaangażowali się osobiście  w szerzenie idei odpowiedzialnego obchodzenia się z odpadami oraz własnoręcznie zadbali o czystość swojej najbliższej okolicy poprzez zorganizowanie sprzątania śmieci na terenie wsi Szymany.

           

          Całoroczna zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie, zbiórka plastikowych nakrętek, zużytych baterii, segregacja odpadów.

           

          Kampania Nie wypalajmy traw!

                                  

           

           

          EKSPERYMENTY POD ZIELONĄ FLAGĄ

           

          8 czerwca 2018 r. uczniowie kl. I – III  realizowali projekt „Wieczór z Przyrodą”. Celem projektu było rozbudzenie zainteresowania światem przyrodniczym, rozwijanie wrażliwości ekologicznej i kształtowanie postawy badawczej. W godzinach od 17.00 do 21.00 najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli zajęcia w terenie i prowadzili obserwacje przyrodnicze. W drugiej części wydarzenia uczniowie wcielili się w młodych naukowców i prezentowali swoim kolegom doświadczenia, które wcześniej  przygotowali w domu pod okiem rodziców. Pokazy dotyczyły doświadczeń z wodą: hydrometr, ryba z super napędem, podwodny wulkan, wulkan, fontanna Herona, bańki mydlane, tańczące rodzynki, kolory tęczy, uciekający pieprz.