• W zielonym ogrodzie

W ZIELONYM OGRODZIE

Autorki i realizatorki projektu: Renata Malińska, Jadwiga Meyza

Projekt „W zielonym ogrodzie” realizowano w szkole od 13 września 2010 roku do 15 listopada 2010 r.

Głównym celem projektu było stworzenie w otoczeniu szkoły zielonych zakątków, gdzie można byłoby odpoczywać w czasie przerw i po lekcjach w otoczeniu drzew, krzewów i bylin.

W tym celu uczniowie zbierali informacje o drzewach, krzewach i bylinach, które dobrze przyjęłyby się w naszym klimacie. Uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej informacje o drzewach zdobywali podczas zaplanowanych wycieczek do lasu – wielkiego zielonego ogrodu. Pod opieką pani leśnik z Nadleśnictwa Szczytno poznali ciekawe informacje o drzewach. Natomiast starsi uczniowie korzystali z przewodników, encyklopedii oraz własnych doświadczeń i wiedzy zdobytej w szkole.

Z okazji Dnia Drzewa uczniowie mogli wykazać się swoja wiedzą oraz zdolnościami w konkursach zorganizowanych w szkole: konkursie fotograficznym, literackim oraz plastycznym pt. „Moje drzewko szczęścia”. W najbliższym otoczeniu „polowali” z aparatem fotograficznym na najciekawsze drzewo, podejmowali próby literackie opisując piękno zielonych roślin oraz przedstawiali różnymi środkami plastycznym swoje drzewka szczęścia.

W realizację projektu zaangażowali się wszyscy uczniowie. Każda klasa miała sposobność uczestniczenia w pracach związanych z przygotowaniem naszego „zielonego ogrodu”. Uczniowie kopali, grabili, przygotowywali ziemię do sadzenia ozdobnych krzewów na posesji szkoły. W miejscach nieatrakcyjnych przyrodniczo, po przebudowie posesji szkoły związanej z budową wielofunkcyjnego boiska powstały miejsce, które trzeba było zagospodarować i tak powstały nowe zakątki „oazy zieleni”, które będą wizytówką szkoły. Dalsze prace przewidziane są na kolejne lata. Chcemy sukcesywnie zagospodarować tereny powstałe po przebudowie i tym samych upiększyć szkolę.

Mamy nadzieję, zarazić swoimi pomysłem rodziców naszych uczniów, aby zadbali oni o tereny wokół swoich gospodarstw.

W trakcie realizacji zadania uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę z botaniki, ale przede wszystkim zaangażowali się do wspólnej pracy, której efekty są widoczne.

Dzięki dofinansowaniu projektu przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz wsparciu finansowym ze strony rodziców, powstał na terenie szkoły „zielony ogród”, o który będą dbać uczniowie oraz pracownicy szkoły.

LISTA NAGRODZONYCH W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

W ZIELONYM OGRODZIE”

KATEGORIA: GIMNAZJUM

Julia Cymerys

Paweł Tarasiuk

wyróżnienie

LISTA NAGRODZONYCH W KONKURSIE LITERACKIM

W ZIELONYM OGRODZIE”

Kategoria: SZKOŁA PODSTAWOWA

Mariusz Gruchała

Paweł Tarasiuk

Paulina Więcek

III miejsce

LISTA NAGRODZONYCH W KONKURSIE PLASTYCZNYM

MOJE DRZEWKO SZCZĘŚCIA”

Kategoria: SZKOŁA PODSTAWOWA

Zuzanna Folga

Anna Bałdyga

Łukasz Tarasiuk

III miejsce

Nagrody książkowe sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.