• W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku

        •  

           

          W SŁOWACH KILKU O WYDRZE, BOBRZE I WILKU

           

           

          Organizator projektu: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie

           

          Czas trwania projektu: 1 - 30 kwietnia 2011 r.

           

          Nauczyciele realizujący projekt:

           

          Renata Malińska, Krystyna Kowalczyk -Sawicz, Marlena Prusik

           

          Uczestnicy projektu: uczniowie edukacji wczesnoszkolnej

           

          Cele projektu

          • zmiana negatywnego wizerunku następujących ssaków: wydra, bóbr i wilk poprzez przedstawienie istotnej funkcji , jaką wszystkie te gatunki spełniają w środowisku,

          • rozwijanie kreatywności wśród dzieci,

          • wyrabianie poczucia estetyki oraz uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody,

          • motywacja uczniów do poszerzania swojej wiedzy przyrodniczej oraz mobilizacja do samodzielnej pracy, zwrócenie uwago na aktualne problemy wilków, bobrów i wydry

           

           

          OPIS SPOSOBU REALIZACJI PROJEKTU

          Do realizacji projektu przystąpili wszyscy uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej, którzy pod opieką swoich wychowawców zgłębiali wiedzę na temat rodzimych gatunków ssaków: wydry, bobra i wilka.

          W ramach realizacji głównych założeń projektu uczniowie poszukiwali informacji na temat wybranych zwierząt na podstawie różnych źródeł. W ten sposób uczniowie poznawali środowisko życia, upodobania żywieniowe oraz aktualne problemy wilka, bobra i wydry.

          Cennym i ciekawym źródłem informacji okazały się materiały, które organizator dostarczył placówce w pakiecie projektu: puzzle, gry, prezentację multimedialną. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także strona internetowa projektu z grami on-line.

          Kulminacyjnym punktem realizacji projektu okazał dzień 20 kwietnia 2011 r., który przebiegał pod hasłem „Dnia z bobrem, wydrą i wilkiem”. Taki był również temat ogólnopolskiego konkursu, do którego przystąpiliśmy.

          Tego dnia uczniowie z klas I –III mogli wykazać się swoją wiedzą podczas międzyklasowego konkursu ze znajomości wiedzy na temat wydry, bobra i wilka.

          Każda klasa wybrała swojego ssaka na temat, którego zgromadziła jak najwięcej informacji. I tak klasa I – wybrała wilka, klasa II – wydrę, a klasa III – bobra. Każda z klas przygotowała samodzielnie maski oraz sygnał związany z wybranym ssakiem. Uczniowie musieli ściśle ze sobą współpracować, aby z sukcesem przejść przez wszystkie konkurencje konkursowe.

          Każda z trzech klas dzielnie walczyła do końca. Różnica punktów była niewielka: I miejsce w konkursie zdobyła klasa III (21 pkt), II miejsce klasa II (20 pkt), III miejsce klasa I – (17pkt).

          Tego dnia oprócz konkursu wiedzowego uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z wystawką książek przygotowaną przez panią bibliotekarkę. Znalazły się na niej książki przyrodnicze jak również książki dla dzieci z baśniami i bajkami, w których bohaterami najczęściej był wilk i to ukazany w złej sławie. Aby zmienić ten niekorzystny wizerunek uczniowie sami spróbowali swoich prób literackich: układali bajki i opowiadania, w których pozytywnymi bohaterami był bóbr, wilk lub wydra.

          Wszystkie prace uczniów: literackie, plastyczne oraz zgromadzone prze nich informacje znalazły swoje miejsce na wystawie poświęconej: wydrze, bobrowi i wilkowi, którą mogła oglądać cała społeczność szkolna.

          Podczas „Dnia z bobrem, wydrą i wilkiem” wszyscy uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale również poznali ciekawostki z życia rodzimych ssaków oraz istotne funkcje, jaką te gatunki spełniają w środowisku. Ten dzień zapamiętają na długo, a zdobyta w ten sposób wiedza o wydrze, bobrze i wilku z pewnością zmieni negatywny wizerunek tych ssaków.