• Nie znikaj

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EKOLOGICZNY

NIE ZNIKAJ

ORGANIZATOR PROJEKTU: Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła"

KOORDYNATOR PROJEKTU- Renata Malińska

WSPÓŁREALIZATOR PROJEKTU: Krystyna Kowalczyk - Sawicz

CELE PROJEKTU "NIE ZNIKAJ":

• przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą;

• zachęcenie do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogłyby spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej i wymierania wielu gatunków zwierząt.

TERMIN REALIZACJI: marzec – maj 2011

Realizacja projektu składała się z dwóch etapów: przygotowawczego, a następnie właściwego konkursu dla uczniów szkoły podstawowej.

Etap pierwszy – przygotowawczy obejmował szkolenie dla nauczycieli, które odbyło się 28 marca 2011 w Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie. Następnie należało przeprowadzić w swojej szkole warsztaty dla uczniów na temat bioróżnorodności.

W okresie od 11 kwietnia do 20 maja 2011 na podstawie otrzymanych materiałów podczas szkolenia zostało przeprowadzonych 8 warsztatów dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej.

Etap drugi – konkurs polegał na:

• wykonaniu dowolną techniką plastyczną mapy świata z gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz

• przygotowaniu w swojej miejscowości "Marszu ginących gatunków" - przemarszu ulicami w strojach/maskach zwierząt, podczas którego uczniowie - zwierzęta będą milczeniem lub hasłami zwracać uwagę odbiorców na problem wymierania gatunków.

Dnia 20 maja 2011 uczniowie z klas I i II Szkoły Podstawowej w Szymanach wzięli udział w „Marszu ginących gatunków”, który miał miejsce w Szymanach. Uczniowie pod opieką wychowawców: Renaty Malińskiej i Krystyny Kowalczyk – Sawicz, w maskach zagrożonych gatunków zwierząt, wyruszyli ze szkoły i przeszli przez całą miejscowość skandując główne hasło: NIE ZNIKAJ...wypowiadając po kolei nazwy ginących gatunków zwierząt. Barwny korowód dzieci w maskach zwierząt wyróżniał się. W ten sposób uczniowie zwrócili uwagę mieszkańców na problem wymierania gatunków. W przygotowaniu masek- zwierząt pomogli rodzice oraz rodzeństwo.

Mapę ginących gatunków przygotowali uczniowie klasy I SP.