• Czym skorupka...

• „Czym skorupka za młodu nasiąknie,
          czyli jak pokochać przyrodę żeby ona pokochała nas”

REALIZATORZY: Renata Malińska, Elżbieta Szulborska

CELE OGÓLNE PROGRAMU „CZYM SKORUPKA…”

1. Budzenie i rozwijanie wrażliwości na przyrodę.
          2. Zdobywanie i doskonalenie umiejętności obserwowanie i analizowanie zjawisk przyrodniczych.
          3. Kształcenie pozytywnych więzi z regionem – „małą ojczyzną”.
          4. Kształtowanie proekologicznych postaw, w szczególności zaangażowania w aktywne formy ochrony przyrody we własnym środowisku.

Program „Czym skorupka…” w naszej szkole realizowany jest po raz pierwszy. Do realizacji programu przystąpiło 51 uczniów z klasy I, II i III kształcenia zintegrowanego, dwóch nauczycieli instruktorów oraz czterech współrealizujących program. Nasze zajęcia przeprowadzone były z dziećmi w oparciu o pakiet edukacyjny „Czym skorupka…”.
          Przez kilka miesięcy przeprowadzaliśmy z uczniami wiele ciekawych zajęć, dzięki którym doskonaliły umiejętność obserwowania i analizowania zjawisk przyrodniczych oraz angażowały się w aktywne formy ochrony przyrody we własnym środowisku. Zaczynaliśmy od poznania terenu wokół szkoły, potem najbliższej okolicy, a następnie wybraliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Spychowo. Mieliśmy niepowtarzalną okazję obserwować unikatowe walory przyrodniczo- krajobrazowe lasów nadleśnictwa wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”.
          Wyjazd poza teren szkoły możliwy był dzięki wsparciu Olsztyńskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej przy Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Nauczycieli w Olsztynie. W ramach otrzymanego dofinansowania w wysokości 600 zł został opłacony autokar na wycieczkę, zakupione nagrody książkowe za udział w konkursach przyrodniczych oraz zakupiono do szkoły przewodniki do oznaczania ptaków.
          W czasie wolnym od lekcji, na zajęciach świetlicowych uczniowie przeprowadzali eksperymenty. Uczyli się dostrzegać i rozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie. Doskonałą okazją do obserwacji tych zjawisk było również obejrzenie wystawy przygotowanej przez gimnazjalistów z naszej szkoły pt. „Fizyka i zabawki”. Uczniowie bawiąc się uczyli elementów świata fizyki, np. dlaczego liście spadają z drzew, występują burze. Przeprowadzali eksperymenty na obecność powietrza, powstawania tęczy oraz wiele innych zagadnień występujących w przyrodzie.
          W takcie realizacji programu uczniowie przystąpili do wojewódzkiego konkursu na komiks „Bliskie spotkania z przyrodą”, wojewódzkiego konkursu „Nasza przygoda z Robaczkiem Podglądaczkiem”, szkolnego konkursu literackiego „Moja najpiękniejsza przygoda”, konkursu plastycznego na smoga recyklingu, konkursu na zagospodarowanie w klasie „Zielonego kącika” oraz wykonywali prace plastyczne z darów przyrody, malowali piękno okolicy.

WNIOSKI I SPOSTRZEŻENIA

1. Realizacja programu „Czym skorupka…” jest doskonałą formą spędzania czasu po zajęciach szkolnych.
          2. Wzrósł poziom świadomości naszych wychowanków.
          3. Obserwuje się wzrost zainteresowania uczniów tematyka przyrodniczą.
          4. Udział w konkursach przyrodniczych pozwala na osiągnięcie sukcesu.
          5. W następnym roku szkolnym zamierzamy kontynuować realizację programu.