• Ekozespoły

        •  

          EKOZESPOŁY NA RZECZ ZMNIEJSZANIA

           

          ŚLADU EKOLOGICZNEGO

           

           

          Nauczyciele – instruktorzy ekozespołów: Renata Malińska, Joanna Miller

           

          W Szkole Podstawowej w Szymanach zawsze chętnie podejmowaliśmy szereg działań ekologicznych na rzecz przyrody. W roku szkolnym 2008/2009 postanowiliśmy przystąpić do wojewódzkiego konkursu Programu ekozespołów. W tym celu w ramach programu Ekozespołów realizowaliśmy przez cały rok wiele działań w formie projektu.

           

          Powstały trzy ekozespoły, w które zaangażowało się 20 osób z klasy IV i V. Zaczęliśmy od opracowania planu realizacji ekozespołów. Nasze działania przebiegały według ustalonego harmonogramu prac w następujących obszarach: energia, woda, odpady, zdrowe żywienie, podróżowanie, oraz inne działania na rzecz środowiska. Przystępując do ekozespołów zobowiązaliśmy się do ekologicznego stylu życia, a szczególnie w domach segregować śmieci, naprawiać sprzęt i odzież zamiast kupować nowe, angażować się w działania społeczne, odbywać wycieczki po okolicy, spożywać więcej produktów zbożowych, warzyw i owoców, jeździć na jagody i grzyby do lasu. W działania nasze zaangażowaliśmy innych uczniów z naszej szkoły, nauczycieli i członków rodzin.

          Podejmowaliśmy działania na rzecz szkoły, domu i najbliższego otoczenia. Szczególnie duży nacisk położyliśmy na odpady. Już we wrześniu przystąpiliśmy do akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2008”. Pod opieką nauczycieli zbieraliśmy śmieci w Szymanach oraz okolicznych lasach. Z pomocą przyszedł nam leśniczy z Nadleśnictwa Wielbark, który koordynował całą akcją. Mięliśmy okazję na własne oczy przekonać się jak lekkomyślnie zachowują się ludzie, którzy do lasu wyrzucają wszystko to, czego już nie potrzebują. Tego dnia zebraliśmy 55 worków śmieci 35 litrowych oraz 6 worków 120 litrowych. Najczęściej były to butelki PET, torebki foliowe, puszki, odpady z gospodarstw domowych.

          Kolejną taką akcję podjęliśmy wiosną w ramach Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur. Tym razem z pomocą przyszli nam pracownicy Nadleśnictwa Szczytno, którzy koordynowali przebiegiem akcji oraz wywieźli zebrane śmieci. Odkryliśmy dzikie wysypisko śmieci w lesie, na które wyrzucane były przeróżne odpady: meble, opony samochodowe, butelki PET oraz odpadki pochodzące z gospodarstw domowych. Postanowiliśmy zwrócić szczególną uwagę na śmieci, które sami produkujemy. W szkole przez cały rok zbieraliśmy zużyte baterie oraz puszki aluminiowe. Poznaliśmy zasady segregacji śmieci i mamy nadzieję, że nasze działania będą efektywne. Z odpadów wykonaliśmy interesujące instrumenty perkusyjne oraz kukły DOKSYNY w ramach IV Dnia Czystego Powietrza – kampanii Fundacji Ekologicznej ARKA. Przygotowaliśmy plakaty i hasła propagujące akcję oraz włączyliśmy się do organizacji happeningu w Szymanach, podczas którego kolorowy korowód z kukłami - dioksynami przemaszerował przez Szymany skandując hasło kampanii – „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Mieszkańcom wioski rozdawaliśmy ulotki na temat szkodliwości palenia śmieci. Pisaliśmy również listy do rodziców z prośbą, aby nie palili śmieci w piecach domowych. Zaproszony gość – strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie uświadomił nam skutki bezmyślnego palenia śmieci na nasze zdrowie i środowisko. Przystąpiliśmy również do konkursu plastycznego organizowanego przez fundację ARKA: „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”.

          Odbyliśmy również wycieczkę do Zakładu Usług Komunalnych w Szczytnie i składowiska odpadów w Linowie, aby poznać zasady segregacji śmieci w naszym otoczeniu. Dowiedzieliśmy się, że bez problemów można oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne zamiast wyrzucać je do lasu. Zwiedziliśmy również Oczyszczalnię Ścieków w Nowym Gizewie. Poznaliśmy cykl oczyszczania ścieków, zadania oczyszczalni. Pracownik oczyszczalni pokazał nam laboratorium, w którym dokonywane są pomiary czystości wody. My również badaliśmy wodę wykorzystując szkolny zestaw do badania: eko-walizkę. Zdobywaliśmy wiedzę o wodzie nie tylko z przeprowadzonych eksperymentów, ale również z czasopism, Internetu, na lekcjach przyrody poznaliśmy cykl krążenia wody w przyrodzie. Mieliśmy okazję stwierdzić korzystny wpływ wody na nasze zdrowie podczas wycieczki na basen i przekonać się, że woda to rzeczywiście nasz skarb. Aby zdrowym być przystąpiliśmy również do kampanii zorganizowanej przez Agencję Rynku Szkolnego „ Mleko w szkole”. Przez cały rok piliśmy mleko w szkole, które bezpłatnie otrzymywała nasza szkoła. Przystąpiliśmy również do ogólnopolskiego konkursu plastycznego „ Zdrowie z klasą –mleko i owoce w szkole”. Tworzyliśmy plakaty promujące warzywa i owoce. Braliśmy również udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, aby wiedzieć jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego.

          Braliśmy udział w szkole Dzień Ziemi. Hasło tegorocznego dnia „ Z energią chrońmy klimat” miało odzwierciedlenie również w naszych działaniach. Jesienią i wiosną dokonaliśmy pomiarów zużycia energii w naszych domach. Wyniki dały nam wiele do myślenia. Postanowiliśmy to zmienić i ograniczyć bezmyślne zużywanie energii. Tego dnia gościliśmy w naszej szkole pracownika Nadleśnictwa Szczytno, który poprowadził prelekcję na temat form ochrony przyrody. Wzięliśmy również udział w Szkolnym Turnieju Wiedzy Ekologicznej. Tematyka leśna stała się nam szczególnie bliska. Obserwowaliśmy przyrodę na leśnych ścieżkach dydaktycznych w Nadleśnictwie Wielbark oraz Nadleśnictwie Szczytno w Lipniku. Obecnie przygotowujemy się do Powiatowego Turnieju Wiedzy o Lesie.

          Kolejnym działaniem na rzecz środowiska, które podjęliśmy była wizyta w schronisku dla zwierząt „Cztery Łapy” w Szczytnie. Przywieźliśmy ze sobą karmę oraz zabawki dla czworonogów. Los i niedola porzuconych zwierząt szczególnie zwróciła nasza uwagę. Postanowiliśmy za zgodą rodziców zaadoptować psa lub kota.

          Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które podjęliśmy w ramach różnych kampanii przyniosą w przyszłości wiele korzyści dla środowiska, a tym samym i dla nas i naszych rodzin.